Female Academy Award
Nominees & Winners by Year


Below are the female Academy Award nominations and winners since the first year the Academy of Motion Picture Arts and Sciences has been awarding the coveted Oscar statuette.

Winners are highlighted and in bold.

*An asterisk means a shared nomination with one or more men.

 

1929

Award

Name

Movie

Best Actress

Janet Gaynor

7th Heaven, Street Angel, Sunrise:  A Song of Two Humans

Best Actress

Louise Dresser

A Ship Comes In

Best Actress

Gloria Swanson

Sadie Thompson

 

1930

Award

Name

Movie

Best Actress

Mary Pickford

Coquette

Best Actress

Ruth Chatterton

Madame X

Best Actress

Betty Compson

The Barker

Best Actress

Jeanne Eagels

The Letter

Best Actress

Corrine Griffith

The Divine Lady

Best Actress

Bessie Love

The Broadway Melody

Best Writing

Josephine Lovett

Our Dancing Daughters

Best Writing

Bess Meredyth

A Woman of Affairs

Best Writing

Bess Meredyth

Wonder of Women

1931

Award

Name

Movie

Best Actress

Norma Shearer

The Divorcee

Best Actress

Nancy Carroll

The Devil’s Holiday

Best Actress

Ruth Chatterton

Sarah and Son

Best Actress

Greta Garbo

Anna Christie, Romance

Best Actress

Norma Shearer

Their Own Desire

Best Actress

Gloria Swanson

The Trespasser

Best Writing

Frances Marion

The Big House

1932

Award

Name

Movie

Best Actress

Marie Dressler

Min and Bill

Best Actress

Marlene Dietrich

Morocco

Best Actress

Irene Dunne

Cimarron

Best Actress

Ann Harding

Holiday

Best Actress

Norma Shearer

A Free Soul

1933

Award

Name

Movie

Best Actress

Katharine Hepburn

Morning Glory

Best Actress

May Robson

Lady for a Day

Best Actress

Diana Wynyard

Cavalcade

Best Original Story

Frances Marion

The Prizefighter and The Lady

Best Adaptation

Sarah Y. Mason*

Little Women

Best Adaptation

Sonya Levien*

State Fair

1934

Award

Name

Movie

Best Actress

Helen Hayes

The Sin of Madelon Claudet

Best Actress

Marie Dressler

Emma

Best Actress

Lynn Fontaine

The Guardsman

Best Original Story

Frances Marion

The Champ

Best Original Story

Adela Rogers St. Johns, Jane Murfin

What Price Hollywood?

1935

Award

Name

Movie

Best Actress

Claudette Colbert

It Happened One Night

Best Actress

Bette Davis

Of Human Bondage

Best Actress

Grace Moore

One Night of Love

Best Actress

Norma Shearer

The Barretts of Wimpole Street

Best Adaptation

Frances Goodrich*

The Thin Man

Best Film Editing

Anne Bauchens

Cleopatra

Academy Juvenile Award

Shirley Temple

 

1936

Award

Name

Movie

Best Actress

Bette Davis

Dangerous

Best Actress

Elisabeth Bergner

Escape Me Never

Best Actress

Claudette Colbert

Private Worlds

Best Actress

Katharine Hepburn

Alice Adams

Best Actress

Miriam Hopkins

Becky Sharp

Best Actress

Merle Oberon

The Dark Angel

Best Song

Dorothy Fields*

Roberta

Best Film Editing

Barbara McLean

Les Miserables

Best Film Editing

Margaret Booth

Mutiny on the Bounty

1937

Award

Name

Movie

Best Actress

Luise Rainer

The Great Ziegfeld

Best Actress

Irene Dunne

Theodora Goes Wild

Best Actress

Gladys George

Valiant is the Word for Carrie

Best Actress

Carole Lombard

My Man Godfrey

Best Actress

Norma Shearer

Romeo and Juliet

Best Supporting Actress

Gale Sondergaard

Anthony Adverse

Best Supporting Actress

Beulah Bondi

The Gorgeous Hussy

Best Supporting Actress

Alice Brady

My Man Godfrey

Best Supporting Actress

Bonita Granville

These Three

Best Supporting Actress

Maria Ouspenskaya

Dodsworth

Best Original Story

Adele Comandini

Three Smart Girls

Best Adaptation

Frances Goodrich*

After the Thin Man

Best Song

Dorothy Fields*

Swing Time

Best Film Editing

Barbara McLean

Lloyds of London

1938

Award

Name

Movie

Best Actress

Luise Rainer

The Good Earth

Best Actress

Irene Dunne

The Awful Truth

Best Actress

Greta Garbo

Camille

Best Actress

Janet Gaynor

A Star is Born

Best Actress

Barbara Stanwyck

Stella Dallas

Best Supporting Actress

Alice Brady

In Old Chicago

Best Supporting Actress

Andrea Leeds

Stage Door

Best Supporting Actress

Anne Shirley

Stella Dallas

Best Supporting Actress

Claire Trevor

Dead End

Best Supporting Actress

May Whitty

Night Must Fall

Best Adaptation

Vina Delmar

The Awful Truth

Best Adaptation

Dorothy Parker*

A Star is Born

1939

Award

Name

Movie

Best Actress

Bette Davis

Jezebel

Best Actress

Fay Bainter

White Banners

Best Actress

Wendy Hiller

Pygmalion

Best Actress

Norma Shearer

Marie Antoinette

Best Actress

Margaret Sullavan

Three Comrades

Best Supporting Actress

Fay Bainter

Jezebel

Best Supporting Actress

Beulah Bondi

Of Human Hearts

Best Supporting Actress

Billie Burke

Merrily We Live

Best Supporting Actress

Spring Byington

You Can’t Take It With You

Best Supporting Actress

Miliza Korjus

The Great Waltz

Best Original Story

Eleanore Griffin*

Boys Town

Best Original Story

Marcella Burke*

Mad About Music

Best Screenplay

Elizabeth Hill*

The Citadel

Best Screenplay

Lenore Coffee*

Four Daughters

Best Film Editing

Barbara McLean

Alexander’s Ragtime Band

Academy Juvenile Award

Deanna Durbin*

 

 

1940

Award

Name

Movie

Best Actress

Vivien Leigh

Gone With the Wind

Best Actress

Bette Davis

Dark Victory

Best Actress

Irene Dunne

Love Affair

Best Actress

Greta Garbo

Ninotchka

Best Actress

Greer Garson

Goodbye, Mr. Chips

Best Supporting Actress

Hattie McDaniel

Gone With the Wind

Best Supporting Actress

Olivia de Havilland

Gone With the Wind

Best Supporting Actress

Geraldine Fitzgerald

Wuthering Heights

Best Supporting Actress

Edna May Oliver

Drums Along the Mohawk

Best Supporting Actress

Maria Ouspenskaya

Love Affair

Best Story

Mildred Cram*

Love Affair

Best Screenplay

Claudine West*

Goodbye, Mr. Chips

Best Film Editing

Barbara McLean

The Rains Came

Best Film Editing

Dorothy Spencer*

Stagecoach

Academy Juvenile Award

Judy Garland

The Wizard of Oz

1941

Award

Name

Movie

Best Actress

Ginger Rogers

Kitty Foyle

Best Actress

Bette Davis

The Letter

Best Actress

Joan Fontaine

Rebecca

Best Actress

Katharine Hepburn

The Philadelphia Story

Best Actress

Martha Scott

Our Town

Best Supporting Actress

Jane Darwell

The Grapes of Wrath

Best Supporting Actress

Judith Anderson

Rebecca

Best Supporting Actress

Ruth Hussey

The Philadelphia Story

Best Supporting Actress

Barbara O’Neil

All This, And Heaven Too

Best Supporting Actress

Marjorie Rambeau

Primrose Path

Best Original Screenplay

Joan Harrison

Foreign Correspondent

Best Screenplay

Joan Harrison*

Rebecca

Best Original Story

Bella Spewack*

My Favorite Wife

Best Film Editing

Anne Bauchens

North West Mounted Police

1942

Award

Name

Movie

Best Actress

Joan Fontaine

Suspicion

Best Actress

Bette Davis

The Little Foxes

Best Actress

Olivia de Havilland

Hold Back the Dawn

Best Actress

Greer Garson

Blossoms in the Dust

Best Actress

Barbara Stanwyck

Ball of Fire

Best Supporting Actress

Mary Astor

The Great Lie

Best Supporting Actress

Sara Allgood

How Green Was My Valley

Best Supporting Actress

Patricia Collinge

The Little Foxes

Best Supporting Actress

Teresa Wright

The Little Foxes

Best Supporting Actress

Margaret Wycherly

Sergeant York

Best Screenplay

Lillian Hellman

The Little Foxes

Best Art Direction – Interior Decoration, Black-and-White

Julia Heron*

That Hamilton Woman

1943

Award

Name

Movie

Best Actress

Greer Garson

Mrs. Miniver

Best Actress

Bette Davis

Now, Voyager

Best Actress

Katharine Hepburn

Woman of the Year

Best Actress

Rosalind Russell

My Sister Eileen

Best Actress

Teresa Wright

The Pride of the Yankees

Best Supporting Actress

Teresa Wright

Mrs. Miniver

Best Supporting Actress

Gladys Cooper

Now, Voyager

Best Supporting Actress

Agnes Moorehead

The Magnificent Ambersons

Best Supporting Actress

Susan Peters

Random Harvest

Best Supporting Actress

Dame May Whitty

Mrs. Miniver

Best Screenplay

Claudine West*

Mrs. Miniver

Best Screenplay

Claudine West*

Random Harvest

Best Art Direction – Interior Decoration, Black-and-White

Fay Babcock*

The Talk of the Town

Best Art Direction – Interior Decoration, Color

Julia Heron*

Jungle Book

1944

Award

Name

Movie

Best Actress

Jennifer Jones

The Song of Bernadette

Best Actress

Jean Arthur

The More The Merrier

Best Actress

Ingrid Bergman

For Whom the Bell Tolls

Best Actress

Joan Fontaine

The Constant Nymph

Best Actress

Greer Garson

Madame Curie

Best Supporting Actress

Katina Paxinou

For Whom the Bell Tolls

Best Supporting Actress

Gladys Cooper

The Song of Bernadette

Best Supporting Actress

Paulette Goddard

So Proudly We Hail!

Best Supporting Actress

Anne Revere

The Song of Bernadette

Best Supporting Actress

Lucile Watson

Watch on the Rhine

Best Original Screenplay

Lillian Hellman

The North Star

Best Film Editing

Barbara McLean

The Song of Bernadette

1945

Award

Name

Movie

Best Actress

Ingrid Bergman

Gaslight

Best Actress

Claudette Colbert

Since You Went Away

Best Actress

Bette Davis

Mr. Skeffington

Best Actress

Greer Garson

Mrs. Parkington

Best Actress

Barbara Stanwyck

Double Indemnity

Best Supporting Actress

Ethel Barrymore

None But the Lonely Heart

Best Supporting Actress

Jennifer Jones

Since You Went Away

Best Supporting Actress

Angela Lansbury

Gaslight

Best Supporting Actress

Aline MacMahon

Dragon Seed

Best Supporting Actress

Agnes Moorehead

Mrs. Parkington

Best Original Screenplay

Gladys Lehman*

Two Girls and a Sailor

Best Screenplay

Elizabeth Reinhardt*

Laura

Best Art Direction – Interior Decoration, Black-and-White

Julia Heron*

Casanova Brown

Best Art Direction – Interior Decoration, Color

Fay Babcock*

Cover Girl

Best Film Editing

Barbara McLean

Wilson

Academy Juvenile Award

Margaret O’Brien

 

1946

Award

Name

Movie

Best Actress

Joan Crawford

Mildred Pierce

Best Actress

Ingrid Bergman

The Bells of St. Mary’s

Best Actress

Greer Garson

The Valley of Decision

Best Actress

Jennifer Jones

Love Letters

Best Actress

Gene Tierney

Leave Her to Heaven

Best Supporting Actress

Anne Revere

National Velvet

Best Supporting Actress

Eve Arden

Mildred Pierce

Best Supporting Actress

Ann Blyth

Mildred Pierce

Best Supporting Actress

Angela Lansbury

The Picture of Dorian Gray

Best Supporting Actress

Joan Lorring

The Corn is Green

Best Screenplay

Tess Slesinger*

A Tree Grows in Brooklyn

Best Scoring of a Dramatic or Comedy Picture

Ann Ronell*

The Story of G.I. Joe

Best Original Song

Ann Ronell

The Story of G.I. Joe

Best Art Direction – Interior Decoration, Color

Mildred Griffiths*

National Velvet

Academy Juvenile Award

Peggy Ann Garner

 

1947

Award

Name

Movie

Best Actress

Olivia de Havilland

To Each His Own

Best Actress

Celia Johnson

Brief Encounter

Best Actress

Jennifer Jones

Duel in the Sun

Best Actress

Rosalind Russell

Sister Kenny

Best Actress

Jane Wyman

The Yearling

Best Supporting Actress

Anne Baxter

The Razor’s Edge

Best Supporting Actress

Ethel Barrymore

The Spiral Staircase

Best Supporting Actress

Lillian Gish

Duel in the Sun

Best Supporting Actress

Flora Robson

Saratoga Trunk

Best Supporting Actress

Gale Sondergaard

Anna and the King of Siam

Best Original Screenplay

Muriel Box*

The Seventh Veil

Best Screenplay

Sally Benson*

Anna and the King of Siam

Best Art Direction – Interior Decoration, Color

Carmen Dillon*

Henry V

1948

Award

Name

Movie

Best Actress

Loretta Young

The Farmer’s Daughter

Best Actress

Joan Crawford

Possessed

Best Actress

Susan Hayward

Smash-Up, the Story of a Woman

Best Actress

Dorothy McGuire

Gentleman’s Agreement

Best Actress

Rosalind Russell

Mourning Becomes Electra

Best Supporting Actress

Celeste Holm

Gentleman’s Agreement

Best Supporting Actress

Ethel Barrymore

The Paradine Case

Best Supporting Actress

Gloria Grahame

Crossfire

Best Supporting Actress

Marjorie Main

The Egg and I

Best Supporting Actress

Anne Revere

Gentleman’s Agreement

Best Original Screenplay

Ruth Gordon*

A Double Life

Best Motion Picture Story

Dorothy Parker*

Smash-Up, the Story of a Woman

Best Film Editing

Monica Collingwood

The Bishop’s Wife

1949

Award

Name

Movie

Best Actress

Jane Wyman

Johnny Belinda

Best Actress

Ingrid Bergman

Joan of Arc

Best Actress

Olivia de Havilland

The Snake Pit

Best Actress

Irene Dunne

I Remember Mama

Best Actress

Barbara Stanwyck

Sorry, Wrong Number

Best Supporting Actress

Claire Trevor

Key Largo

Best Supporting Actress

Barbara Bel Geddes

I Remember Mama

Best Supporting Actress

Ellen Corby

I Remember Mama

Best Supporting Actress

Agnes Moorehead

Johnny Belinda

Best Supporting Actress

Jean Simmons

Hamlet

Best Motion Picture Story

Frances Flaherty*

Louisiana Story

Best Screenplay

Irma von Cube*

Johnny Belinda

Best Documentary Feature

Janice Loeb

The Quiet One

Best Art Direction, Set Decoration, Black-and-White

Carmen Dillon*

Hamlet

Best Costume Design, Black-and-White

Irene Lentz

B.F.’s Daughter

Best Costume Design, Color

Dorothy Jeakins, Barbara Karinska

Joan of Arc

Best Costume Design, Color

Edith Head*

The Emperor Waltz

 

1950

Award

Name

Movie

Best Actress

Olivia de Havilland

The Heiress

Best Actress

Jeanne Crain

Pinky

Best Actress

Susan Hayward

My Foolish Heart

Best Actress

Deborah Kerr

Edward, My Son

Best Actress

Loretta Young

Come to the Stable

Best Supporting Actress

Mercedes McCambridge

All The King’s Men

Best Supporting Actress

Ethel Barrymore

Pinky

Best Supporting Actress

Celeste Holm

Come to the Stable

Best Supporting Actress

Elsa Lanchester

Come to the Stable

Best Supporting Actress

Ethel Waters

Pinky

Best Story and Screenplay

Helen Levitt, Janice Loeb

The Quiet One

Best Motion Picture Story

Clare Boothe Luce

Come to the Stable

Best Motion Picture Story

Virginia Kellogg

White Heat

Best Costume Design, Black-and-White

Edith Head*

The Heiress

Best Costume Design, Color

Leah Rhodes, Marjorie Best*

Adventures of Don Juan

Best Costume Design, Color

Kay Nelson

Mother is a Freshman

1951

Award

Name

Movie

Best Actress

Judy Holliday

Born Yesterday

Best Actress

Anne Baxter

All About Eve

Best Actress

Bette Davis

All About Eve

Best Actress

Eleanor Parker

Caged

Best Actress

Gloria Swanson

Sunset Boulevard

Best Supporting Actress

Josephine Hull

Harvey

Best Supporting Actress

Hope Emerson

Caged

Best Supporting Actress

Celeste Holm

All About Eve

Best Supporting Actress

Nancy Olson

Sunset Boulevard

Best Supporting Actress

Thelma Ritter

All About Eve

Best Screenplay

Frances Goodrich*

Father of the Bride

Best Story and Screenplay

Ruth Gordon*

Adam’s Rib

Best Story and Screenplay

Virginia Kellogg*

Caged

Best Motion Picture Story

Edna Anhalt*

Panic in the Streets

Best Costume Design, Black-and-White

Edith Head*

All About Eve

Best Costume Design, Color

Edith Head, Dorothy Jeakins, Elois Jenssen, Gwen Wakeling*

Samson and Delilah

Best Film Editing

Barbara McLean

All About Eve

1952

Award

Name

Movie

Best Actress

Vivien Leigh

A Streetcar Named Desire

Best Actress

Katharine Hepburn

The African Queen

Best Actress

Eleanor Parker

Detective Story

Best Actress

Shelley Winters

A Place in the Sun

Best Actress

Jane Wyman

The Blue Veil

Best Supporting Actress

Kim Hunter

A Streetcar Named Desire

Best Supporting Actress

Joan Blondell

The Blue Veil

Best Supporting Actress

Mildred Dunnock

The Death of a Salesman

Best Supporting Actress

Lee Grant

Detective Story

Best Supporting Actress

Thelma Ritter

The Mating Season

Best Costume Design, Black-and-White

Edith Head

A Place in the Sun

Best Costume Design, Black-and-White

Renié*

The Model and the Marriage Broker

Best Costume Design, Black-and-White

Margaret Furse

The Mudlark

Best Costume Design, Black-and-White

Lucinda Ballard

A Streetcar Named Desire

Best Costume Design, Color

Irene Sharaff*

An American in Paris

Best Costume Design, Color

Helen Rose

The Great Caruso

Best Film Editing

Adrienne Fazan

An American in Paris

Best Film Editing

Dorothy Spencer

Decision Before Dawn

1953

Award

Name

Movie

Best Actress

Shirley Booth

Come Back, Little Sheba

Best Actress

Joan Crawford

Sudden Fear

Best Actress

Bette Davis

The Star

Best Actress

Julie Harris

The Member of the Wedding

Best Actress

Susan Hayward

With a Song in My Heart

Best Supporting Actress

Gloria Grahame

The Bad and the Beautiful

Best Supporting Actress

Jean Hagen

Singin’ in the Rain

Best Supporting Actress

Colette Marchand

Moulin Rouge

Best Supporting Actress

Terry Moore

Come Back, Little Sheba

Best Supporting Actress

Thelma Ritter

With a Song in My Heart

Best Screenplay

Ruth Gordon*

Pat and Mike

Best Story

Edna Anhalt*

The Sniper

Best Costume Design, Black-and-White

Helen Rose

The Bad and the Beautiful

Best Costume Design, Black-and-White

Edith Head

Carrie

Best Costume Design, Black-and-White

Dorothy Jeakins

My Cousin Rachel

Best Costume Design, Black-and-White

Sheila O’Brien

Sudden Fear

Best Costume Design, Color

Edith Head, Dorothy Jeakins*

The Greatest Show on Earth

Best Costume Design, Color

Mary Wills, Barbara Karinska*

Hans Christian Andersen

Best Costume Design, Color

Helen Rose*

The Merry Widow

Best Film Editing

Anne Bauchens

The Greatest Show on Earth

1954

Award

Name

Movie

Best Actress

Audrey Hepburn

Roman Holiday

Best Actress

Leslie Caron

Lili

Best Actress

Ava Gardner

Mogambo

Best Actress

Deborah Kerr

From Here to Eternity

Best Actress

Maggie McNamara

The Moon is Blue

Best Supporting Actress

Donna Reed

From Here to Eternity

Best Supporting Actress

Grace Kelly

Mogambo

Best Supporting Actress

Geraldine Page

Hondo

Best Supporting Actress

Marjorie Rambeau

Torch Song

Best Supporting Actress

Thelma Ritter

Pickup on South Street

Best Story and Screenplay

Helen Deutsch

Lili

Best Screenplay

Betty Comden*

The Band Wagon

Best Story

Ruth Orkin*

Little Fugitive

Best Original Song

Sylvia Fine*

The Moon is Blue

Best Costume Design, Black-and-White

Edith Head

Roman Holiday

Best Costume Design, Black-and-White

Helen Rose*

Dream Wife

Best Costume Design, Black-and-White

Renié*

The President’s Lady

Best Costume Design, Color

Mary Ann Nyberg

The Band Wagon

Best Costume Design, Color

Irene Sharaff

Call Me Madam

1955

Award

Name

Movie

Best Actress

Grace Kelly

The Country Girl

Best Actress

Dorothy Dandridge

Carmen Jones

Best Actress

Judy Garland

A Star is Born

Best Actress

Audrey Hepburn

Sabrina

Best Actress

Jane Wyman

Magnificent Obsession

Best Supporting Actress

Eva Marie Saint

On the Waterfront

Best Supporting Actress

Nina Foch

Executive Suite

Best Supporting Actress

Katy Jurado

Broken Lance

Best Supporting Actress

Jan Sterling

The High and the Mighty

Best Supporting Actress

Claire Trevor

The High and the Mighty

Best Story and Screenplay

Frances Goodrich, Dorothy Kingsley*

Seven Brides for Seven Brothers

Best Art Direction – Set Decoration, Black-and-White

Grace Gregory*

The Country Girl

Best Art Direction – Set Decoration, Color

Irene Sharaff*

A Star is Born

Best Costume Design, Black-and-White

Edith Head

Sabrina

Best Costume Design, Black-and-White

Rosine Delamare*

The Earrings of Madame de . .

Best Costume Design, Black-and-White

Helen Rose

Executive Suite

Best Costume Design, Color

Irene Sharaff

Brigadoon

Best Costume Design, Color

Mary Ann Nyberg, Irene Sharaff*

A Star is Born

Academy Honorary Award

Greta Garbo

 

1956

Award

Name

Movie

Best Actress

Anna Magnani

The Rose Tattoo

Best Actress

Susan Hayward

I’ll Cry Tomorrow

Best Actress

Katharine Hepburn

Summertime

Best Actress

Jennifer Jones

Love is a Many-Splendored Thing

Best Actress

Eleanor Parker

Interrupted Melody

Best Supporting Actress

Jo Van Fleet

East of Eden

Best Supporting Actress

Betsy Blair

Marty

Best Supporting Actress

Peggy Lee

Pete Kelly’s Blues

Best Supporting Actress

Marisa Pavan

The Rose Tattoo

Best Supporting Actress

Natalie Wood

Rebel Without a Cause

Best Screenplay

Isobel Lennart*

Love Me or Leave Me

Best Story and Screenplay

Sonya Levien*

Interrupted Melody

Best Story and Screenplay

Betty Comden*

It’s Always Fair Weather

Best Documentary, Feature

Nancy Hamilton

Helen Killer in Her Story

Best Costume Design, Black-and-White

Helen Rose

I’ll Cry Tomorrow

Best Costume Design, Black-and-White

Beatrice Dawson

The Pickwick Papers

Best Costume Design, Black-and-White

Edith Head

The Rose Tattoo

Best Costume Design, Color

Irene Sharaff

Guys and Dolls

Best Costume Design, Color

Helen Rose

Interrupted Melody

Best Costume Design, Color

Edith Head

To Catch a Thief

Best Costume Design, Color

Mary Wills*

The Virgin Queen

Best Film Editing

Alma Macrorie

The Bridges at Toko-Ri

1957

Award

Name

Movie

Best Actress

Ingrid Bergman

Anastasia

Best Actress

Carroll Baker

Baby Doll

Best Actress

Katharine Hepburn

The Rainmaker

Best Actress

Nancy Kelly

The Bad Seed

Best Actress

Deborah Kerr

The King and I

Best Supporting Actress

Dorothy Malone

Written on the Wind

Best Supporting Actress

Mildred Dunnock

Baby Doll

Best Supporting Actress

Eileen Heckart

The Bad Seed

Best Supporting Actress

Mercedes McCambridge

Giant

Best Supporting Actress

Patty McCormack

The Bad Seed

Best Costume Design, Black-and-White

Helen Rose

The Power and the Prize

Best Costume Design, Black-and-White

Edith Head

The Proud and Profane

Best Costume Design, Black-and-White

Mary Wills*

Teenage Rebel

Best Costume Design, Color

Irene Sharaff

The King and I

Best Costume Design, Color

Marjorie Best*

Giant

Best Costume Design, Color

Edith Head, Dorothy Jeakins*

The Ten Commandments

Best Costume Design, Color

Maria De Matteis

War and Peace

Best Film Editing

Anne Bauchens

The Ten Commandments

1958

Award

Name

Movie

Best Actress

Joanne Woodward

The Three Faces of Eve

Best Actress

Deborah Kerr

Heaven Knows, Mr. Allison

Best Actress

Anna Magnani

Wild is the Wind

Best Actress

Elizabeth Taylor

Raintree Country

Best Actress

Lana Turner

Peyton Place

Best Supporting Actress

Miyoshi Umeki

Sayonara

Best Supporting Actress

Carolyn Jones

The Bachelor Party

Best Supporting Actress

Elsa Lanchester

Witness for the Prosecution

Best Supporting Actress

Hope Lange

Peyton Place

Best Supporting Actress

Diane Varsi

Peyton Place

Best Costume Design

Edith Head*

Funny Face

Best Film Editing

Viola Lawrence*

Pal Joey

1959

Award

Name

Movie

Best Actress

Susan Hayward

I Want to Live!

Best Actress

Deborah Kerr

Separate Tables

Best Actress

Shirley MacLaine

Some Came Running

Best Actress

Rosalind Russell

Auntie Mame

Best Actress

Elizabeth Taylor

Cat on a Hot Tin Roof

Best Supporting Actress

Wendy Hiller

Separate Tables

Best Supporting Actress

Peggy Cass

Auntie Mame

Best Supporting Actress

Martha Hyer

Some Came Running

Best Supporting Actress

Maureen Stapleton

Lonelyhearts

Best Supporting Actress

Cara Williams

The Defiant Ones

Best Original Screenplay

Fay Kanin*

Teacher’s Pet

Best Costume Design

Edith Head*

The Buccaneer

Best Costume Design

Mary Wills*

A Certain Smile

Best Film Editing

Adrienne Fazan

Gigi

 

1960

Award

Name

Movie

Best Actress

Simone Signoret

Room at the Top

Best Actress

Doris Day

Pillow Talk

Best Actress

Audrey Hepburn

The Nun’s Story

Best Actress

Katharine Hepburn

Suddenly, Last Summer

Best Actress

Elizabeth Taylor

Suddenly, Last Summer

Best Supporting Actress

Shelley Winters

The Diary of Anne Frank

Best Supporting Actress

Hermione Baddeley

Room at the Top

Best Supporting Actress

Susan Kohner

Imitation of Life

Best Supporting Actress

Juanita Moore

Imitation of Life

Best Supporting Actress

Thelma Ritter

Pillow Talk

Best Live Action Short Subject

Shirley Clarke*

Skyscraper

Best Original Song

Sylvia Fine

The Five Pennies

Best Art Direction – Set Decoration, Color

Julia Heron*

The Big Fisherman

Best Art Direction – Set Decoration, Color

Ruby R. Levitt*

Pillow Talk

Best Costume Design, Black-and-White

Edith Head

Career

Best Costume Design, Black-and-White

Mary Wills*

The Diary of Anne Frank

Best Costume Design, Black-and-White

Helen Rose

The Gazebo

Best Costume Design, Color

Elizabeth Haffenden

Ben-Hur

Best Costume Design, Color

Adele Palmer

The Best of Everything

Best Costume Design, Color

Renié

The Big Fisherman

Best Costume Design, Color

Edith Head

The Five Pennies

Best Costume Design, Color

Irene Sharaff

Porgy and Bess

1961

Award

Name

Movie

Best Actress

Elizabeth Taylor

BUtterfield 8

Best Actress

Greer Garson

Sunrise at Campobello

Best Actress

Deborah Kerr

The Sundowners

Best Actress

Shirley MacLaine

The Apartment

Best Actress

Melina Mercouri

Never on Sunday

Best Supporting Actress

Shirley Jones

Elmer Gantry

Best Supporting Actress

Glynis Johns

The Sundowners

Best Supporting Actress

Shirley Knight

The Dark at the Top of the Stairs

Best Supporting Actress

Janet Leigh

Psycho

Best Supporting Actress

Mary Ure

Sons and Lovers

Best Story and Screenplay Written Directly for the Screen

Marguerite Duras

Hiroshima, My Love

Best Screenplay Based on Material from Another Medium

Isobel Lennart

The Sundowners

Best Documentary Short Subject

Altina Carey

George Grosz’ Interregnum

Best Original Song

Dory Previn*

Pepe

Best Art Direction – Set Decoration, Color

Julia Heron*

Spartacus

Best Costume Design, Black-and-White

Edith Head*

The Facts of Life

Best Costume Design, Color

Irene Sharaff

Can-Can

Best Costume Design, Color

Irene Lentz

Midnight Lace

Best Costume Design, Color

Edith Head

Pepe

Best Costume Design, Color

Marjorie Best

Sunrise at Campobello

Best Film Editing

Viola Lawrence*

Pepe

Academy Juvenile Award

Hayley Mills

 

1962

Award

Name

Movie

Best Actress

Sophia Loren

Two Women

Best Actress

Audrey Hepburn

Breakfast at Tiffany’s

Best Actress

Piper Laurie

The Hustler

Best Actress

Geraldine Page

Summer and Smoke

Best Actress

Natalie Wood

Splendor in the Grass

Best Supporting Actress

Rita Moreno

West Side Story

Best Supporting Actress

Fay Bainter

The Children’s Hour

Best Supporting Actress

Judy Garland

Judgment at Nuremberg

Best Supporting Actress

Lotte Lenya

The Roman Spring of Mrs. Stone

Best Supporting Actress

Una Merkel

Summer and Smoke

Best Costume Design, Black-and-White

Dorothy Jeakins

The Children’s Hour

Best Costume Design, Color

Irene Sharaff

West Side Story

Best Costume Design, Color

Irene Sharaff

Flower Drum Song

Best Costume Design, Color

Edith Head*

Pocketful of Miracles

1963

Award

Name

Movie

Best Actress

Anne Bancroft

The Miracle Worker

Best Actress

Bette Davis

What Ever Happened to Baby Jane?

Best Actress

Katharine Hepburn

Long Day’s Journey Into Night

Best Actress

Geraldine Page

Sweet Bird of Youth

Best Actress

Lee Remick

Days of Wine and Roses

Best Supporting Actress

Patty Duke

The Miracle Worker

Best Supporting Actress

Mary Badham

To Kill a Mockingbird

Best Supporting Actress

Shirley Knight

Sweet Bird of Youth

Best Supporting Actress

Angela Lansbury

The Manchurian Candidate

Best Supporting Actress

Thelma Ritter

Birdman of Alcatraz

Best Screenplay Based on Material From Another Medium

Eleanor Perry

David and Lisa

Best Live Action, Short Subject

Martina Huguenot van der Linden*

Big City Blues

Best Short Subject - Cartoons

Faith Hubley*

The Hole

Best Original Song

Dory Langdon*

Two for the Seesaw

Best Costume Design, Black-and-White

Norma Koch

What Ever Happened to Baby Jane?

Best Costume Design, Black-and-White

Edith Head

The Man Who Shot Liberty Valance

Best Costume Design, Black-and-White

Ruth Morley

The Miracle Worker

Best Costume Design, Color

Mary Wills

The Wonderful World of the Brothers Grimm

Best Costume Design, Color

Dorothy Jeakins

The Music Man

Best Costume Design, Color

Edith Head

My Geisha

Best Film Editing

Anne V. Coates

Lawrence of Arabia

1964

Award

Name

Movie

Best Actress

Patricia Neal

Hud

Best Actress

Leslie Caron

The L-Shaped Room

Best Actress

Shirley MacLaine

Irma La Douce

Best Actress

Rachel Roberts

This Sporting Life

Best Actress

Natalie Wood

Love with the Proper Stranger

Best Supporting Actress

Margaret Rutherford

The V.I.P.s

Best Supporting Actress

Diane Cilento

Tom Jones

Best Supporting Actress

Edith Evans

Tom Jones

Best Supporting Actress

Joyce Redman

Tom Jones

Best Supporting Actress

Lilia Skala

Lilies of the Field

Best Screenplay Based on Material from Another Medium

Phoebe Ephron*

Captain Newman, M.D.

Best Screenplay Based on Material from Another Medium

Harriet Frank Jr.

Hud

Best Art Direction – Set Decoration, Black-and-White

Grace Gregory*

Love with the Proper Stranger

Best Art Direction – Set Decoration, Color

Jocelyn Herbert*, Josie MacAvin

Tom Jones

Best Costume Design, Black-and-White

Edith Head

Love with the Proper Stranger

Best Costume Design, Black-and-White

Edith Head

Wives and Lovers

Best Costume Design, Color

Irene Sharaff, Renié*

Cleopatra

Best Costume Design, Color

Edith Head

A New Kind of Love

Best Film Editing

Dorothy Spencer

Cleopatra

1965

Award

Name

Movie

Best Actress

Julie Andrews

Mary Poppins

Best Actress

Anne Bancroft

The Pumpkin Eater

Best Actress

Sophia Loren

Marriage Italian cStyle

Best Actress

Debbie Reynolds

The Unsinkable Molly Brown

Best Actress

Kim Stanley

Séance on a Wet Afternoon

Best Supporting Actress

Lila Kedrova

Zorba the Greek

Best Supporting Actress

Gladys Cooper

My Fair Lady

Best Supporting Actress

Edith Evans

The Chalk Garden

Best Supporting Actress

Grayson Hall

The Night of the Iguana

Best Supporting Actress

Agnes Moorehead

Hush . . . Hush, Sweet Charlotte

Best Original Screenplay

Ariane Mnouchkine*

That Man from Rio

Best Costume Design, Black and White

Dorothy Jeakins

The Night of the Iguana

Best Costume Design, Black and White

Edith Head

A House is Not a Home

Best Costume Design, Black and White

Norma Koch

Hush . . . Hush, Sweet Charlotte

Best Costume Design, Color

Margaret Furse

Becket

Best Costume Design, Color

Edith Head*

What a Way to Go!

Best Film Editing

Anne V. Coates

Becket

1966

Award

Name

Movie

Best Actress

Julie Christie

Darling

Best Actress

Julie Andrews

The Sound of Music

Best Actress

Samantha Eggar

The Collector

Best Actress

Elizabeth Hartman

A Patch of Blue

Best Actress

Simone Signoret

Ship of Fools

Best Supporting Actress

Shelley Winters

A Patch of Blue

Best Supporting Actress

Ruth Gordon

Inside Daisy Clover

Best Supporting Actress

Joyce Redman

Othello

Best Supporting Actress

Maggie Smith

Othello

Best Supporting Actress

Peggy Wood

The Sound of Music

Best Story and Screenplay Written Directly for the Screen

Suso Cecchi D’Amico*

Casanova 70

Best Art Direction – Set Decoration, Black-and-White

Josie MacAvin*

The Spy Who Came in from the Cold

Best Art Direction – Set Decoration, Color

Ruby Levitt*

The Sound of Music

Best Costume Design, Black-and-White

Julie Harris

Darling

Best Costume Design, Black-and-White

Edith Head

The Slender Thread

Best Costume Design, Color

Phyllis Dalton

Doctor Zhivago

Best Costume Design, Color

Marjorie Best*

The Greatest Story Ever Told

Best Costume Design, Color

Edith Head*

Inside Daisy Clover

Best Costume Design, Color

Dorothy Jeakins

The Sound of Music

1967

Award

Name

Movie

Best Actress

Elizabeth Taylor

Who’s Afraid of Virginia Woolf?

Best Actress

Anouk Aimee

A Man and a Woman

Best Actress

Ida Kaminska

The Shop on Main Street

Best Actress

Lynn Redgrave

Georgy Girl

Best Actress

Vanessa Redgrave

Morgan!

Best Supporting Actress

Sandy Dennis

Who’s Afraid of Virginia Woolf?

Best Supporting Actress

Wendy Hiller

A Man for All Seasons

Best Supporting Actress

Jocelyne LaGarde

Hawaii

Best Supporting Actress

Vivien Merchant

Alfie

Best Supporting Actress

Geraldine Page

You’re a Big Boy Now

Best Documentary Short Subject

Helen Kristt Radin

The Odds Against

Best Short Subject - Cartoons

Faith Hubley

A Herb Alpert and the Tijuana Brass Double Feature

Best Costume Design, Black and White

Irene Sharaff

Who’s Afraid of Virginia Woolf?

Best Costume Design, Black and White

Helen Rose

Mister Buddwing

Best Costume Design, Black and White

Jocelyn Rickards

Morgan!

Best Costume Design, Color

Joan Bridge, Elizabeth Haffenden

A Man for All Seasons

Best Costume Design, Color

Dorothy Jeakins

Hawaii

Best Costume Design, Color

Edith Head

The Oscar

1968

Award

Name

Movie

Best Actress

Katharine Hepburn

Guess Who’s Coming to Dinner

Best Actress

Anne Bancroft

The Graduate

Best Actress

Faye Dunaway

Bonnie and Clyde

Best Actress

Edith Evans

The Whisperers

Best Actress

Audrey Hepburn

Wait Until Dark

Best Supporting Actress

Estelle Parsons

Bonnie and Clyde

Best Supporting Actress

Carol Channing

Thoroughly Modern Millie

Best Supporting Actress

Mildred Natwick

Barefoot in the Park

Best Supporting Actress

Beah Richards

Guess Who’s Coming to Dinner

Best Supporting Actress

Katharine Ross

The Graduate

Best Costume Design

Theadora Van Runkle

Bonnie and Clyde

Best Costume Design

Irene Sharaff*

The Taming of the Shrew

Best Film Editing

Marjorie Fowler*

Doctor Doolittle

1969

Award

Name

Movie

Best Actress

Katharine Hepburn

The Lion in Winter

Best Actress

Barbra Streisand

Funny Girl

Best Actress

Patricia Neal

The Subject Was Roses

Best Actress

Vanessa Redgrave

Isadora

Best Actress

Joanne Woodward

Rachel, Rachel

Best Supporting Actress

Ruth Gordon

Rosemary’s Baby

Best Supporting Actress

Lynn Carlin

Faces

Best Supporting Actress

Sondra Locke

The Heart is a Lonely Hunter

Best Supporting Actress

Kay Medford

Funny Girl

Best Supporting Actress

Estelle Parsons

Rachel, Rachel

Best Short Subject - Cartoons

Faith Hubley*

Windy Day

Best Song Original for the Picture

Marilyn Bergman*

The Thomas Crown Affair

Best Costume Design

Margaret Furse

The Lion in Winter

Best Costume Design

Phyllis Dalton

Oliver!

Best Film Editing

Eve Newman*

Wild in the Streets

Jean Hersholt Humanitarian Award

Martha Raye

 

Honorary Award

Onna White

Oliver!

 

1970

Award

Name

Movie

Best Actress

Maggie Smith

The Prime of Miss Jean Brodie

Best Actress

Genevieve Bujold

Anne of the Thousand Days

Best Actress

Jane Fonda

They Shoot Horses, Don’t They?

Best Actress

Liza Minnelli

The Sterile Cuckoo

Best Actress

Jean Simmons

The Happy Ending

Best Supporting Actress

Goldie Hawn

Cactus Flower

Best Supporting Actress

Catherine Burns

Last Summer

Best Supporting Actress

Dyan Cannon

Bob & Carol & Ted & Alice

Best Supporting Actress

Sylvia Miles

Midnight Cowboy

Best Supporting Actress

Susannah York

They Shoot Horses, Don’t They?

Best Screenplay Based on Material from Another Medium

Bridget Boland*

Anne of the Thousand Days

Best Documentary Short Subject

Joan Horvath

Jenny is a Good Thing

Best Documentary Short Subject

Joan Keller Stern

The Magic Machines

Best Live Action Short Subject

Joan Keller Stern

The Magic Machines

Best Short Subject - Cartoons

Faith Hubley*

Of Men and Demons

Best Song Original for the Picture

Dory Previn*

The Sterile Cuckoo

Best Song Original for the Picture

Marilyn Bergman*

The Happy Ending

Best Costume Design

Margaret Furse

Anne of the Thousand Days

Best Costume Design

Irene Sharaff

Hello, Dolly!

Best Costume Design

Edith Head

Sweet Charity

Best Film Editing

Francoise Bonnot

Z

1971

Award

Name

Movie

Best Actress

Glenda Jackson

Women in Love

Best Actress

Jane Alexander

The Great White Hope

Best Actress

Ali MacGraw

Love Story

Best Actress

Sarah Miles

Ryan’s Daughter

Best Actress

Carrie Snodgrass

Diary of a Mad Housewife

Best Supporting Actress

Helen Hayes

Airport

Best Supporting Actress

Karen Black

Five Easy Pieces

Best Supporting Actress

Lee Grant

The Landlord

Best Supporting Actress

Sally Kellerman

MASH

Best Supporting Actress

Maureen Stapleton

Airport

Best Writing, Story and Screenplay Based on Factual Material or Material Not Previously Produced or Published

Adrien Joyce*

Five Easy Pieces

Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium

Renee Taylor*

Lovers and Other Strangers

Best Documentary Short Subject

Vivien Carey*

Oisin

Best Original Song Score

Tylwyth Kymry (Meg Karlin)*

The Baby Maker

Best Song Original for the Picture

Marilyn Bergman*

Pieces of Dreams

Best Costume Design

Edith Head

Airport

Best Costume Design

Margaret Furse

Scrooge

Best Art Direction

Pamela Cornell*

Scrooge

Best Film Editing

Thelma Schoonmaker

Woodstock

Honorary Award

Lillian Gish

 

1972

Award

Name

Movie

Best Actress

Jane Fonda

Klute

Best Actress

Julie Christie

McCabe & Mrs. Miller

Best Actress

Glenda Jackson

Sunday Bloody Sunday

Best Actress

Vanessa Redgrave

Mary, Queen of Scots

Best Actress

Janet Suzman

Nicholas and Alexandra

Best Supporting Actress

Cloris Leachman

The Last Picture Show

Best Supporting Actress

Ann-Margret

Carnal Knowledge

Best Supporting Actress

Ellen Burstyn

The Last Picture Show

Best Supporting Actress

Barbara Harris

Who Is Harry Kellerman and Why Is He Saying Those Terrible Things About Me?

Best Supporting Actress

Margaret Leighton

The Go-Between

Best Story and Screenplay Based on Factual Material or Material Not Previously Produced or Published

Penelope Gilliatt

Sunday Bloody Sunday

Best Costume Design

Yvonne Blake*

Nicholas and Alexandra

Best Costume Design

Margaret Furse

Mary, Queen of Scots

Best Song Original for the Picture

Marilyn Bergman*

Sometimes a Great Notion

Best Art Direction

Ruby R. Levitt*

The Andromeda Strain

1973

Award

Name

Movie

Best Actress

Liza Minnelli

Cabaret

Best Actress

Diana Ross

Lady Sings the Blues

Best Actress

Maggie Smith

Travels with My Aunt

Best Actress

Cicely Tyson

Sounder

Best Actress

Liv Ullmann

The Emigrants

Best Supporting Actress

Eileen Heckart

Butterflies Are Free

Best Supporting Actress

Jeannie Berlin

The Heartbreak Kid

Best Supporting Actress

Geraldine Page

Pete ‘n’ Tillie

Best Supporting Actress

Susan Tyrrell

Fat City

Best Supporting Actress

Shelley Winters

The Poseidon Adventure

Best Screenplay Based on Factual Material or Material Not Previously Produced or Published

Chris Clark, Suzanne de Passe*

Lady Sings the Blues

Best Screenplay Based on Material from Another Medium

Jay Presson Allen

Cabaret

Best Documentary Feature

Sarah Kernochan*

Marjoe

Best Documentary Short Subject

Martina Huguenot van der Linden*

This Tiny World

Best Song Original for the Picture

Marsha Karlin (Meg Karlin)*

The Little Ark

Best Song Original for the Picture

Marilyn Bergman*

The Life and Times of Judge Roy Bean

Best Costume Design

Anna Hill Johnstone

The Godfather

Best Costume Design

Norma Koch*

Lady Sings the Blues

Jean Hersholt Humanitarian Award

Rosalind Russell

 

1974

Award

Name

Movie

Best Picture

Julia Phillips*

The Sting

Best Actress

Glenda Jackson

A Touch of Class

Best Actress

Ellen Burstyn

The Exorcist

Best Actress

Marsha Mason

Cinderella Liberty

Best Actress

Barbra Streisand

The Way We Were

Best Actress

Joanne Woodward

Summer Wishes, Winter Dreams

Best Supporting Actress

Tatum O’Neal

Paper Moon

Best Supporting Actress

Linda Blair

The Exorcist

Best Supporting Actress

Candy Clark

American Graffiti

Best Supporting Actress

Madeline Kahn

Paper Moon

Best Supporting Actress

Sylvia Sidney

Summer Wishes, Winter Dreams

Best Story and Screenplay Based on Factual Material or Material Not Previously Produced or Published

Gloria Katz*

American Graffiti

Best Documentary Feature

Gertrude Ross Marks*

Walls of Fire

Best Documentary Short Subject

June Wayne*

Four Stone for Kanemitsu

Best Song

Marilyn Bergman*

The Way We Were

Best Song

Linda McCartney*

Live and Let Die

Best Costume Design

Edith Head

The Sting

Best Costume Design

Dorothy Jeakins*

The Way We Were

Best Film Editing

Verna Fields, Marcia Lucas

American Graffiti

1975

Award

Name

Movie

Best Actress

Ellen Burstyn

Alice Doesn’t Live Here Anymore

Best Actress

Diahann Carroll

Claudine

Best Actress

Faye Dunaway

Chinatown

Best Actress

Valerie Perrine

Lenny

Best Actress

Gena Rowlands

A Woman Under the Influence

Best Supporting Actress

Ingrid Bergman

Murder on the Orient Express

Best Supporting Actress

Valentina Cortese

Day for Night

Best Supporting Actress

Madeline Kahn

Blazing Saddles

Best Supporting Actress

Diane Ladd

Alice Doesn’t Live Here Anymore

Best Supporting Actress

Talia Shire

The Godfather Part II

Best Original Screenplay

Suzanne Schiffman*

Day for Night

Best Documentary Feature

Judy Collins, Jill Godmilow

Antonia:  A Portrait of the Woman

Best Documentary Feature

Natalie R. Jones*

The Wild and the Brave

Best Documentary Short Subject

Lesley Foster*

John Muir’s High Sierra

Best Animated Short Film

Faith Hubley*

Voyage to Next

Best Original Song Score and Adaptation

Angela Morley*

The Little Prince

Best Original Song

Betty Box*

Benji

Best Costume Design

Theoni V. Aldredge

The Great Gatsby

Best Costume Design

Anthea Sylbert

Chinatown

Best Costume Design

Theadora Van Runkle

The Godfather Part II

Best Art Direction

Ruby R. Levitt*

Chinatown

Best Film Editing

Dorothy Spencer

Earthquake

1976

Award

Name

Movie

Best Actress

Louise Fletcher

One Flew Over the Cuckoo’s Nest

Best Actress

Isabelle Adjani

The Story of Adele H.

Best Actress

Ann-Margret

Tommy

Best Actress

Glenda Jackson

Hedda

Best Actress

Carol Kane

Hester Street

Best Supporting Actress

Lee Grant

Shampoo

Best Supporting Actress

Ronee Blakley

Nashville

Best Supporting Actress

Sylvia Miles

Farewell, My Lovely

Best Supporting Actress

Lily Tomlin

Nashville

Best Supporting Actress

Brenda Vaccaro

Once Is Not Enough

Best Screenplay Adapted from Other Material

Gladys Hill*

The Man Who Would Be King

Best Documentary Feature

Shirley MacLaine

The Other Half of the Sky:  A China Memoir

Best Documentary Short Subject

Claire Wilbur*

The End of the Game

Best Documentary Short Subject

Kristine Samuelson*

Arthur and Lillie

Best Costume Design

Milena Canonero, Ulla-Britt Soderlund

Barry Lyndon

Best Costume Design

Yvonne Blake*

The Four Musketeers

Best Costume Design

Karin Erskine, Henny Noremark

The Magic Flute

Best Costume Design

Edith Head

The Man Who Would Be King

Best Film Editing

Verna Fields

Jaws

Best Film Editing

Dede Allen

Dog Day Afternoon

Best Film Editing

Lynzee Klingman*

One Flew Over the Cuckoo’s Nest

Academy Honorary Award

Mary Pickford

 

1977

Award

Name

Movie

Best Picture

Julia Phillips*

Taxi Driver

Best Director

Lina Wertmuller

Seven Beauties

Best Actress

Faye Dunaway

Network

Best Actress

Marie-Christine Barrault

Cousin Cousine

Best Actress

Talia Shire

Rocky

Best Actress

Sissy Spacek

Carrie

Best Actress

Liv Ullmann

Face to Face

Best Supporting Actress

Beatrice Straight

Network

Best Supporting Actress

Jane Alexander

All the President’s Men

Best Supporting Actress

Jodie Foster

Taxi Driver

Best Supporting Actress

Lee Grant

Voyage of the Damned

Best Supporting Actress

Piper Laurie

Carrie

Best Screenplay Written Directly for the Screen

Danièle Thompson*

Cousin Cousine

Best Screenplay Written Directly for the Screen

Lina Wertmuller

Seven Beauties

Best Documentary Feature

Barbara Kopple

Harlan County, USA

Best Documentary Short Subject

Lynne Littman, Barbara Myerhoff

Number Our Days

Best Live Action Short Film

Marjorie Anne Short

Kudzu

Best Live Action Short Film

Claire Wilbur*

Nightlife

Best Live Action Short Film

Dyan Cannon*

Number One

Best Animated Short Film

Suzanne Baker

Leisure

Best Animated Short Film

Caroline Leaf*

The Street

Best Original Song

Barbra Streisand

A Star is Born

Best Original Song

Carol Connors, Ayn Robbins*

Rocky

Best Costume Design

Mary Wills

The Passover Plot

Best Film Editing

Eve Newman*

Two-Minute Warning

1978

Award

Name

Movie

Best Actress

Diane Keaton

Annie Hall

Best Actress

Anne Bancroft

The Turning Point

Best Actress

Jane Fonda

Julia

Best Actress

Shirley MacLaine

The Turning Point

Best Actress

Marsha Mason

The Goodbye Girl

Best Supporting Actress

Vanessa Redgrave

Julia

Best Supporting Actress

Leslie Browne

The Turning Point

Best Supporting Actress

Quinn Cummings

The Goodbye Girl

Best Supporting Actress

Melinda Dillon

Close Encounters of the Third Kind

Best Supporting Actress

Tuesday Weld

Looking for Mr. Goodbar

Best Documentary Feature

Julia Reichert*

Union Maids

Best Documentary Short Subject

Helen Whitney*

First Edition

Best Live Action Short Film

Beverly Shaffer, Yuki Yoshida

I’ll Find a Way

Best Animated Short Film

Faith Hubley*

The Doonesbury Special

Best Original Song Score or Adaptation Score

Angela Morley*

The Slipper and the Rose

Best Original Song

Carole Bayer Sager*

The Spy Who Loved Me

Best Original Song

Carol Connors, Ayn Robbins*

The Rescuers

Best Costume Design

Edith Head*

Airport ‘77

Best Costume Design

Anthea Sylbert

Julia

Best Costume Design

Florence Klotz

A Little Night Music

Best Costume Design

Irene Sharaff

The Other Side of Midnight

Best Film Editing

Marcia Lucas*

Star Wars

Academy Honorary Award

Margaret Booth

 

1979

Award

Name

Movie

Best Actress

Jane Fonda

Coming Home

Best Actress

Ingrid Bergman

Autumn Sonata

Best Actress

Ellen Burstyn

Same Time, Next Year

Best Actress

Jill Clayburgh

An Unmarried Woman

Best Actress

Geraldine Page

Interiors

Best Supporting Actress

Maggie Smith

California Suite

Best Supporting Actress

Dyan Cannon

Heaven Can Wait

Best Supporting Actress

Penelope Milford

Coming Home

Best Supporting Actress

Maureen Stapleton

Interiors

Best Supporting Actress

Meryl Streep

The Deer Hunter

Best Screenplay Written Directly for the Screen

Nancy Dowd*

Coming Home

Best Screenplay Based on Material from Another Medium

Elaine May*

Heaven Can Wait

Best Documentary Feature

Joan Root*

Mysterious Castles of Clay

Best Documentary Feature

Lorraine Gray, Anne Bohlen, Lyn Goldfarb

With Babies and Banners:  Story of the Women’s Emergency Brigade

Best Documentary Short Subject

Jacqueline Phillips Shedd*

The Flight of the Gossamer Condor

Best Live Action Short Film

Fern Field*

A Different Approach

Best Animated Short Film

Eunice Macauley*

Special Delivery

Best Original Song

Marilyn Bergman*

Same Time, Next Year

Best Costume Design

Renié

Caravans

Best Costume Design

Patricia Norris

Days of Heaven

 

1980

Award

Name

Movie

Best Picture

Tamara Asseyev, Alexandra Rose

Norma Rae

Best Actress

Sally Field

Norma Rae

Best Actress

Jill Clayburgh

Starting Over

Best Actress

Jane Fonda

The China Syndrome

Best Actress

Marsha Mason

Chapter Two

Best Actress

Bette Midler

The Rose

Best Supporting Actress

Meryl Streep

Kramer vs. Kramer

Best Supporting Actress

Jane Alexander

Kramer vs. Kramer

Best Supporting Actress

Barbara Barrie

Breaking Away

Best Supporting Actress

Candice Bergen

Starting Over

Best Supporting Actress

Mariel Hemingway

Manhattan

Best Screenplay Written Directly for the Screen

Valerie Curtin*

. . .And Justice for All

Best Screenplay Based on Material from Another Medium

Harriet Frank Jr.*

Norma Rae

Best Live Action Short Film

Sarah Pillsbury*

Board and Care

Best Live Action Short Film

Carol Lowell*

Oh Brother, My Brother

Best Original Song

Marilyn Bergman*

The Promise

Best Original Song

Carole Bayer Sager

Ice Castles

Best Costume Design

Shirley Russell

Agatha

Best Costume Design

Judy Moorcroft

The Europeans

Best Costume Design

Ambra Danon*

La Cage aux Folles

Best Art Direction

Linda DeScenna*

Star Trek:  The Motion Picture

Best Film Editing

Lisa Fruchtman*

Apocalypse Now

1981

Award

Name

Movie

Best Actress

Sissy Spacek

Coal Miner’s Daughter

Best Actress

Ellen Burstyn

Resurrection

Best Actress

Goldie Hawn

Private Benjamin

Best Actress

Mary Tyler Moore

Ordinary People

Best Actress

Gena Rowlands

Gloria

Best Supporting Actress

Mary Steenburgen

Melvin and Howard

Best Supporting Actress

Eileen Brennan

Private Benjamin

Best Supporting Actress

Eva Le Gallienne

Resurrection

Best Supporting Actress

Cathy Moriarty

Raging Bull

Best Supporting Actress

Diana Scarwid

Inside Moves

Best Screenplay Written Directly for the Screen

Nancy Meyers*

Private Benjamin

Best Dramatic Live Action Short Film

Sally Heckel

A Jury of Her Peers

Best Original Song

Dolly Parton

9 to 5

Best Original Song

Lesley Gore*

Fame

Best Costume Design

Patricia Norris

The Elephant Man

Best Costume Design

Anna Senior

My Brilliant Career

Best Film Editing

Thelma Schoonmaker

Raging Bull

Best Film Editing

Anne V. Coates

The Elephant Man

1982

Award

Name

Movie

Best Actress

Katharine Hepburn

On Golden Pond

Best Actress

Diane Keaton

Reds

Best Actress

Marsha Mason

Only When I Laugh

Best Actress

Susan Sarandon

Atlantic City

Best Actress

Meryl Streep

The French Lieutenant’s Woman

Best Supporting Actress

Maureen Stapleton

Reds

Best Supporting Actress

Melinda Dillon

Absence of Malice

Best Supporting Actress

Jane Fonda

On Golden Pond

Best Supporting Actress

Joan Hackett

Only When I Laugh

Best Supporting Actress

Elizabeth McGovern

Ragtime

Best Screenplay Based on Material from Another Medium

Jay Presson Allen*

Prince of the City

Best Documentary Feature

Susanne Bauman*

Against Wind and Tide:  A Cuban Odyssey

Best Documentary Feature

Mary Benjamin, Susanne Simpson*

Eight Minutes to Midnight:  A Portrait of Helen Caldicott

Best Documentary Short Subject

Linda Chapman, Pam LeBlanc, Freddi Stevens

See What I Say

Best Live Action Short Film

Shelley Levinson*

Violet

Best Live Action Short Film

Christine Oestreicher

Couples and Robbers

Best Animated Short Film

Janet Perlman

The Tender Tale of Cinderella Penguin

Best Original Song

Carole Bayer Sager*

Arthur

Best Costume Design

Milena Canonero

Chariots of Fire

Best Costume Design

Anna Hill Johnstone

Ragtime

Best Costume Design

Shirley Russell

Reds

Best Art Direction

Ann Mollo*

The French Lieutenant’s Woman

Best Art Direction

Patrizia von Brandenstein*

Ragtime

Best Film Editing

Dede Allen*

Reds

Honorary Academy Award

Barbara Stanwyck

 

1983

Award

Name

Movie

Best Picture

Kathleen Kennedy*

E.T. the Extra-Terrestrial

Best Picture

Mildred Lewis*

Missing

Best Actress

Meryl Streep

Sophie’s Choice

Best Actress

Julie Andrews

Victor/Victoria

Best Actress

Jessica Lange

Frances

Best Actress

Sissy Spacek

Missing

Best Actress

Debra Winger

An Officer and a Gentleman

Best Supporting Actress

Jessica Lange

Tootsie

Best Supporting Actress

Glenn Close

The World According to Garp

Best Supporting Actress

Teri Garr

Tootsie

Best Supporting Actress

Kim Stanley

Frances

Best Supporting Actress

Lesley Ann Warren

Victor/Victoria

Best Screenplay Written Directly for the Screen

Melissa Mathison

E.T. the Extra-Terrestrial

Best Original Song

Buffy Sainte-Marie*

An Officer and a Gentleman

Best Original Song

Marilyn Bergman*

Best Friends

Best Original Song

Marilyn Bergman*

Yes, Giorgio

Best Original Song

Marilyn Bergman*

Tootsie

Best Documentary Feature

Meg Switzgable

In Our Water

Best Documentary Short Subject

Terre Nash*

If You Love This Planet

Best Documentary Short Subject

Freida Lee Mock

To Live or Let Die

Best Live Action Short Film

Christine Oestreicher

A Shocking Accident

Best Makeup

Sarah Monzani, Michèle Burke

Quest for Fire

Best Costume Design

Bhanu Athaiya*

Gandhi

Best Costume Design

Elois Jenssen, Rosanna Norton

Tron

Best Costume Design

Patricia Norris

Victor/Victoria

Best Art Direction

Linda DeScenna*

Blade Runner

Best Film Editing

Carol Littleton

E.T. the Extra-Terrestrial

1984

Award

Name

Movie

Best Actress

Shirley MacLaine

Terms of Endearment

Best Actress

Jane Alexander

Testament

Best Actress

Meryl Streep

Silkwood

Best Actress

Julie Walters

Educating Rita

Best Actress

Debra Winger

Terms of Endearment

Best Supporting Actress

Linda Hunt

The Year of Living Dangerously

Best Supporting Actress

Cher

Silkwood

Best Supporting Actress

Glenn Close

The Big Chill

Best Supporting Actress

Amy Irving

Yentl

Best Supporting Actress

Alfre Woodard

Cross Creek

Best Screenplay Written Directly for the Screen

Barbara Benedek*

The Big Chill

Best Screenplay Written Directly for the Screen

Nora Ephron, Alice Arlen

Silkwood

Best Documentary Feature

Robin Anderson*

First Contact

Best Documentary Feature

Tina Viljoen*

The Profession of Arms

Best Documentary Feature

Julia Reichert*

Seeing Red

Best Documentary Short Subject

Cynthia Scott*

Flamenco at 5:15

Best Documentary Short Subject

Vivienne Verdon-Roe*

In the Nuclear Shadow:  What Can the Children Tell Us?

Best Documentary Short Subject

Dea Brokman, Ilene Landis

You Are Free

Best Live Action Short Film

Janice L. Platt

Boys and Girls

Best Animated Short Film

Eda Godel Hallinan

Sound of Sunshine – Sound of Rain

Best Original Song Score or Adaptation Score

Marilyn Bergman*

Yentl

Best Original Song

Irene Cara*

Flashdance

Best Original Song

Marilyn Bergman*

Yentl – Papa Can You Hear Me?

Best Original Song

Marilyn Bergman*

Yentl – The Way He Makes Me Feel

Best Art Direction

Anna Asp, Susanne Lingheim

Fanny and Alexander

Best Art Direction

Polly Platt*

Terms of Endearment

Best Art Direction

Tessa Davies*

Yentl

Best Costume Design

Anne-Marie Marchand

The Return of Martin Guerre

Best Film Editing

Lisa Fruchtman*

The Right Stuff

1985

Award

Name

Movie

Best Picture

Arlene Donovan

Places in the Heart

Best Actress

Sally Field

Places in the Heart

Best Actress

Judy Davis

A Passage to India

Best Actress

Jessica Lange

Country

Best Actress

Vanessa Redgrave

The Bostonians

Best Actress

Sissy Spacek

The River

Best Supporting Actress

Peggy Ashcroft

A Passage to India

Best Supporting Actress

Glenn Close

The Natural

Best Supporting Actress

Lindsay Crouse

Places in the Heart

Best Supporting Actress

Christine Lahti

Swing Shift

Best Supporting Actress

Geraldine Page

The Pope of Greenwich Village

Best Screenplay Written Directly for the Screen

Anna Thomas*

The North

Best Documentary Feature

Nancy Sloss*

High Schools

Best Documentary Feature

Cheryl McCall

Streetwise

Best Documentary Short Subject

Marjorie Hunt*

The Stone Carvers

Best Documentary Short Subject

Joan Sawyer*

Code Gray: Ethical Dilemmas in Nursing 

Best Documentary Short Subject

Irina Kalinina

Recollections of Pavlovsk

Best Live Action Short Film

Janice L. Platt*

The Painted Door

Best Live Action Short Film

Sharon Oreck, Lesli Linka Glatter

Tales of Meeting and Parting

Best Art Direction

Patrizia von Brandenstein*

Amadeus

Best Costume Design

Patricia Norris

2010:  The Year We Make Contact

Best Costume Design

Jenny Beavan*

The Bostonians

Best Costume Design

Judy Moorcroft

A Passage to India

Best Costume Design

Ann Roth

Places in the Heart

Best Film Editing

Nena Danevic*

Amadeus

Special Achievement Academy Award

Kay Rose

The River

1986

Award

Name

Movie

Best Picture

Kathleen Kennedy*

The Color Purple

Best Actress

Geraldine Page

The Trip to Bountiful

Best Actress

Anne Bancroft

Agnes of God

Best Actress

Whoopi Goldberg

The Color Purple

Best Actress

Jessica Lange

Sweet Dreams

Best Actress

Meryl Streep

Out of Africa

Best Supporting Actress

Anjelica Huston

Prizzi’s Honor

Best Supporting Actress

Margaret Avery

The Color Purple

Best Supporting Actress

Amy Madigan

Twice in a Lifetime

Best Supporting Actress

Meg Tilly

Agnes of God

Best Supporting Actress

Oprah Winfrey

The Color Purple

Best Screenplay Written Directly for the Screen

Pamela Wallace*

Witness

Best Screenplay Written Directly for the Screen

Aida Bortnik*

The Official Story

Best Screenplay Based on Material from Another Medium

Janet Roach*

Prizzi’s Honor

Best Foreign Language Film

Agnieszka Holland

Angry Harvest

Best Foreign Language Film

Coline Serreau

Three Men and a Cradle

Best Documentary Feature

Maria Florio, Victoria Mudd

Broken Rainbow

Best Documentary Feature

Susana Munoz, Lourdes Portillo

Las Madres: The Mothers of Plaza de Mayo

Best Documentary Short Subject

Barbara Willis Sweete

Making Overtures: The Story of a Community Orchestra

Best Live Action Short Film

Dianna Costello

Graffiti

Best Animated Short Film

Cilia Van Dijk

Anna & Bella

Best Animated Short Film

Alison Snowden

Second Class Mail

Best Art Direction

Josie MacAvin*

Out of Africa

Best Art Direction

Maggie Gray*

Brazil

Best Art Direction

Linda DeScenna*

The Color Purple

Best Art Direction

Shinobu Muraki*

Ran

Best Costume Design

Emi Wada

Ran

Best Costume Design

Aggie Guerard Rodgers

The Color Purple

Best Costume Design

Milena Canonero

Out of Africa

Best Film Editing

Kaja Fehr*

Prizzi’s Honor

1987

Award

Name

Movie

Best Actress

Marlee Matlin

Children of a Lesser God

Best Actress

Jane Fonda

The Morning After

Best Actress

Sissy Spacek

Crimes of the Heart

Best Actress

Kathleen Turner

Peggy Sue Got Married

Best Actress

Sigourney Weaver

Aliens

Best Supporting Actress

Dianne Wiest

Hannah and Her Sisters

Best Supporting Actress

Tess Harper

Crimes of the Heart

Best Supporting Actress

Piper Laurie

Children of a Lesser God

Best Supporting Actress

Mary Elizabeth Mastrantonio

The Color of Money

Best Supporting Actress

Maggie Smith

A Room with a View

Best Screenplay Based on Material from Another Medium

Ruth Prawer Jhabvala

A Room with a View

Best Screenplay Based on Material from Another Medium

Hesper Anderson*

Children of a Lesser God

Best Screenplay Based on Material from Another Medium

Beth Henley

Crimes of the Heart

Best Documentary Feature

Brigitte Berman

Artie Shaw:  Time is All You’ve Got

Best Documentary Feature

Sharon I. Sopher

Witness to Apartheid

Best Documentary Short Subject

Vivienne Verdon-Roe

Women – for America, for the World

Best Documentary Short Subject

Alison Nigh-Strelich

Debonair Dancers

Best Documentary Short Subject

Sonya Friedman

The Masters of Disaster

Best Documentary Short Subject

Madeline Bell*

Red Grooms:  Sunflower in a Hothouse

Best Live Action Short Film

Fredda Weiss

Love Struck

Best Animated Short Film

Linda Van Tulden*

A Greek Tragedy

Best Original Song

Diane Nini*

The Karate Kid Part II

Best Original Song

Cynthia Weil*

An American Tail

Best Sound Effects Editing

Cecelia Hall*

Top Gun

Best Art Direction

Karen O’Hara*

The Color of Money

Best Art Direction

Carol Joffe*

Hannah and Her Sisters

Best Makeup

Michèle Burke*

The Clan of the Cave Bear

Best Costume Design

Jenny Beavan*

A Room with a View

Best Costume Design

Anna Anni

Otello

Best Costume Design

Theadora Van Runkle

Peggy Sue Got Married

Best Film Editing

Claire Simpson

Platoon

Best Film Editing

Susan E. Morse

Hannah and Her Sisters

Best Visual Effects

Suzanne M. Benson*

Aliens

1988

Award

Name

Movie

Best Picture

Sherry Lansing*

Fatal Attraction

Best Actress

Cher

Moonstruck

Best Actress

Glenn Close

Fatal Attraction

Best Actress

Holly Hunter

Broadcast News

Best Actress

Sally Kirkland

Anna

Best Actress

Meryl Streep

Ironweed

Best Supporting Actress

Olympia Dukakis

Moonstruck

Best Supporting Actress

Norma Aleandro

Gaby:  A True Story

Best Supporting Actress

Anne Archer

Fatal Attraction

Best Supporting Actress

Anne Ramsey

Throw Momma from the Train

Best Supporting Actress

Ann Sothern

The Whales of August

Best Documentary Feature

Aviva Slesin

The Ten-Year Lunch: The Wit and Legend of the Algonquin Round Table 

Best Documentary Feature

Callie Crossley*

Eyes on the Prize: America's Civil Rights Years/Bridge to Freedom 1965

Best Documentary Feature

Barbara Herbich*

A Stitch for Time

Best Documentary Short Subject

Sue Marx, Pamela Conn

Young at Heart

Best Documentary Short Subject

Deborah Dickson

Frances Steloff: Memoirs of a Bookseller

Best Documentary Short Subject

Megan Williams

Language Says It All

Best Documentary Short Subject

Lynn Mueller

Silver Into Gold

Best Live Action Short Film

Jana Sue Memel*

Ray’s Male Heterosexual Dance Hall

Best Live Action Short Film

Ann Wingate

Making Waves

Best Animated Short Film

Eunice Macaulay

George and Rosemary

Best Original Song

Diane Warren*

Mannequin

Best Art Direction

Joanne Woollard*

Hope and Glory

Best Art Direction

Carol Joffe*

Radio Days

Best Art Direction

Patrizia von Brandenstein*

The Untouchables

Best Costume Design

Dorothy Jeakins

The Dead

Best Costume Design

Jenny Beavan*

Maurice

Best Costume Design

Marilyn Vance-Straker

The Untouchables

Best Film Editing

Gabriella Cristiani

The Last Emperor

1989

Award

Name

Movie

Best Picture

Norma Heyman*

Dangerous Liaisons

Best Actress

Jodie Foster

The Accused

Best Actress

Glenn Close

Dangerous Liaisons

Best Actress

Melanie Griffith

Working Girl

Best Actress

Meryl Streep

A Cry in the Dark

Best Actress

Sigourney Weaver

Gorillas in the Mist

Best Supporting Actress

Geena Davis

The Accidental Tourist

Best Supporting Actress

Joan Cusack

Working Girl

Best Supporting Actress

Frances McDormand

Mississippi Burning

Best Supporting Actress

Michelle Pfeiffer

Dangerous Liaisons

Best Supporting Actress

Sigourney Weaver

Working Girl

Best Screenplay Written Directly for the Screen

Anne Spielberg*

Big

Best Screenplay Written Directly for the Screen

Naomi Foner

Running on Empty

Best Screenplay Based on Material from Another Medium

Anna Hamilton Phelan*

Gorillas in the Mist

Best Screenplay Based on Material from Another Medium

Christine Edzard

Little Dorrit

Best Foreign Language Film

Mira Nair

Salaam Bombay!

Best Documentary Feature

Nan Bush*

Let’s Get Lost

Best Documentary Feature

Ginny Durrin

Promises to Keep

Best Documentary Feature

Renee Tajima, Christine Choy

Who Killed Vincent Chin?

Best Documentary Short Subject

Karen Goodman

The Children’s Storefront

Best Documentary Short Subject

Lise Yasui, Ann Tegnell

Family Gathering

Best Documentary Short Subject

Nancy Hale, Meg Partridge

Portrait of Imogen

Best Live Action Short Film

Matia Karrell, Abbee Goldstein

Cadillac Dreams

Best Original Song

Carly Simon

Working Girl

Best Art Direction

Ida Random, Linda DeScenna

Rain Man

Best Makeup

Ve Neill*

Beetlejuice

Best Makeup

Bari Dreiband-Burman*

Scrooged

Best Costume Design

Deborah Nadoolman Landis

Coming to America

Best Costume Design

Jane Robinson

A Handful of Dust

Best Costume Design

Patricia Norris

Sunset

Best Costume Design

Milena Canonero

Tucker:  The Man and His Dream

 

1990

Award

Name

Movie

Best Picture

Lili Fini Zanuck*

Driving Miss Daisy

Best Actress

Jessica Tandy

Driving Miss Daisy

Best Actress

Isabelle Adjani

Camille Claudel

Best Actress

Pauline Collins

Shirley Valentine

Best Actress

Jessica Lange

Music Box

Best Actress

Michelle Pfeiffer

The Fabulous Baker Boys

Best Supporting Actress

Brenda Fricker

My Left Foot

Best Supporting Actress

Anjelica Huston

Enemies, A Love Story

Best Supporting Actress

Lena Olin

Enemies, A Love Story

Best Supporting Actress

Julia Roberts

Steel Magnolias

Best Supporting Actress

Dianne Wiest

Parenthood

Best Original Screenplay

Nora Ephron

When Harry Met Sally

Best Documentary Feature

Yvonne Smith*

Adam Clayton Powell

Best Documentary Feature

Betsy Broyles Breier*

For All Mankind

Best Documentary Feature

Judith Leonard*

Super Chief: The Life and Legacy of Earl Warren 

Best Original Song

Marilyn Bergman*

Shirley Valentine

Best Art Direction

Anne Kuljian*

The Abyss

Best Art Direction

Francesca Lo Schiavo*

The Adventures of Baron Munchausen

Best Makeup

Lynn Barber*

Driving Miss Daisy

Best Makeup

Maggie Weston*

The Adventures of Baron Munchausen

Best Costume Design

Phyllis Dalton

Henry V

Best Costume Design

Gabriella Pescucci

The Adventures of Baron Munchausen

Best Costume Design

Elizabeth McBride

Driving Miss Daisy

Best Film Editing

Noelle Boisson

The Bear

1991

Award

Name

Movie

Best Picture

Lisa Weinstein

Ghost

Best Actress

Kathy Bates

Misery

Best Actress

Anjelica Huston

The Grifters

Best Actress

Julia Roberts

Pretty Woman

Best Actress

Meryl Streep

Postcards from the Edge

Best Actress

Joanne Woodward

Mr. and Mrs. Bridge

Best Supporting Actress

Whoopi Goldberg

Ghost

Best Supporting Actress

Annette Bening

The Grifters

Best Supporting Actress

Lorraine Bracco

Goodfellas

Best Supporting Actress

Diane Ladd

Wild at Heart

Best Supporting Actress

Mary McDonnell

Dances with Wolves

Best Documentary Feature

Barbara Kopple*

American Dream

Best Documentary Feature

Susan Robinson*

Building Bombs

Best Documentary Feature

Judith Montell

Forever Activists: Stories from the Veterans of the Abraham Lincoln Brigade 

Best Documentary Short Subject

Karen Goodman*

Chimps:  So Like Us

Best Documentary Short Subject

Freida Lee Mock*

Rose Kennedy:  A Life to Remember

Best Live Action Short Film

Hillary Ripps*

12:01 PM

Best Sound Effects Editing

Cecelia Hall*

The Hunt for Red October

Best Art Direction

Lisa Dean*

Dances with Wolves

Best Art Direction

Francesca Lo Schiavo*

Hamlet

Best Makeup

Michèle Burke*

Cyrano de Bergerac

Best Makeup

Ve Neill*

Edward Scissorhands

Best Costume Design

Franca Squarciapino

Cyrano de Bergerac

Best Costume Design

Gloria Gresham

Avalon

Best Costume Design

Elsa Zamparelli

Dances with Wolves

Best Costume Design

Milena Canonero

Dick Tracy

Best Film Editing

Lisa Fruchtman*

The Godfather Part III

Best Film Editing

Thelma Schoonmaker

Goodfellas

Academy Honorary Awards

Sophia Loren

 

Academy Honorary Awards

Myrna Loy

 

1992

Award

Name

Movie

Best Picture

Barbra Streisand

The Prince of Tides

Best Actress

Jodie Foster

The Silence of the Lambs

Best Actress

Geena Davis

Thelma & Louise

Best Actress

Laura Dern

Rambling Rose

Best Actress

Bette Middler

For the Boys

Best Actress

Susan Sarandon

Thelma & Louise

Best Supporting Actress

Mercedes Ruehl

The Fisher King

Best Supporting Actress

Diane Ladd

Rambling Rose

Best Supporting Actress

Juliette Lewis

Cape Fear

Best Supporting Actress

Kate Nelligan

The Prince of Tides

Best Supporting Actress

Jessica Tandy

Fried Green Tomatoes

Best Screenplay Written Directly for the Screen

Callie Khouri

Thelma & Louise

Best Screenplay Written Directly for the Screen

Meg Kasdan*

Grand Canyon

Best Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

Agnieszka Holland

Europa Europa

Best Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

Fannie Flagg, Carol Sobieski

Fried Green Tomatoes

Best Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

Becky Johnston*

The Prince of Tides

Best Documentary Feature

Allie Light*

In the Shadow of the Stars

Best Documentary Feature

Susan Raymond*

Doing Time:  Life Inside the Big House

Best Documentary Feature

Hava Kohav Beller

The Restless Conscience:  Resistance to Hitler Within Germany 1933-1945

Best Documentary Feature

Diane Garey*

Wild by Law

Best Documentary Short Subject

Debra Chasnoff

Deadly Deception:  General Electric, Nuclear Weapons and Our Environment

Best Documentary Short Subject

Immy Humes

A Little Vicious

Best Animated Short Film

Wendy Tilby

Strings

Best Sound Effects Editing

Gloria Borders*

Terminator 2:  Judgment Day

Best Art Direction

Nancy Haigh*

Bugsy

Best Art Direction

Nancy Haigh*

Barton Fink

Best Art Direction

Cindy Carr*

The Fisher King

Best Art Direction

Caryl Heller*

The Prince of Tides

Best Makeup

Christina Smith*

Hooked

Best Costume Design

Ruth Myers

The Addams Family

Best Costume Design

Corinne Jorry

Madame Bovary

1993

Award

Name

Movie

Best Actress

Emma Thompson

Howards End

Best Actress

Catherine Deneuve

Indochine

Best Actress

Mary McDonnell

Passion Fish

Best Actress

Michelle Pfeiffer

Love Field

Best Actress

Susan Sarandon

Lorenzo’s Oil

Best Supporting Actress

Marisa Tomei

My Cousin Vinny

Best Supporting Actress

Judy Davis

Husbands and Wives

Best Supporting Actress

Joan Plowright

Enchanted April

Best Supporting Actress

Vanessa Redgrave

Howards End

Best Supporting Actress

Miranda Richardson

Damage

Best Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

Ruth Prawer Jhabvala

Howards End

Best Documentary Feature

Barbara Trent*

The Panama Deception

Best Documentary Feature

Sally Dundas

Fires of Kuwait

Best Documentary Feature

Nina Rosenblum*

Liberators:  Fighting on Two Fronts in World War II

Best Documentary Feature

Margaret Smilow, Roma Baran

Music for the Movies:  Bernard Herrmann

Best Documentary Short Subject

Gerardine Wurzburg*

Educating Peter

Best Documentary Short Subject

Wendy L. Weinberg

Beyond Imagining: Margaret Anderson and the “Little Review

Best Documentary Short Subject

Sally Bochner*

The Colours of My Father: A Portrait of Sam Borenstein

Best Documentary Short Subject

Dorothy Fadiman

When Abortion Was Illegal:  Untold Stories

Best Live Action Short Film

Jana Sue Memel*

Contact

Best Animated Short Film

Joan C. Gratz

Mona Lisa Descending a Staircase

Best Animated Short Film

Michaela Pavlátová

Reci, reci, reci

Best Original Song

Linda Thompson*

The Bodyguard

Best Art Direction

Luciana Arrighi*

Howards End

Best Art Direction

Linda DeScenna*

Toys

Best Art Direction

Janice Blackie-Goodine*

Unforgiven

Best Makeup

Michèle Burke*

Bram Stoker’s Dracula

Best Makeup

Ve Neill*

Batman Returns

Best Makeup

Ve Neill*

Hoffa

Best Costume Design

Eiko Ishioka

Bram Stoker’s Dracula

Best Costume Design

Sheena Napier

Enchanted April

Best Costume Design

Jenny Beavan*

Howards End

Best Costume Design

Ruth E. Carter

Malcolm X

Best Film Editing

Geraldine Peroni

The Player

Jean Hersholt Humanitarian Award

Audrey Hepburn

 

Jean Hersholt Humanitarian Award

Elizabeth Taylor

 

1994

Award

Name

Movie

Best Picture

Jan Chapman

The Piano

Best Director

Jane Campion

The Piano

Best Actress

Holly Hunter

The Piano

Best Actress

Angela Bassett

What’s Love Got to Do With It

Best Actress

Stockard Channing

Six Degrees of Separation

Best Actress

Emma Thompson

The Remains of the Day

Best Actress

Debra Winger

Shadowlands

Best Supporting Actress

Anna Paquin

The Piano

Best Supporting Actress

Holly Hunter

The Firm

Best Supporting Actress

Rosie Perez

Fearless

Best Supporting Actress

Winona Ryder

The Age of Innocence

Best Supporting Actress

Emma Thompson

In the Name of the Father

Best Screenplay Written Directly for the Screen

Jane Campion

The Piano

Best Screenplay Written Directly for the Screen

Nora Ephron*

Sleepless in Seattle

Best Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

Ruth Prawer Jhabvala

The Remains of the Day

Best Documentary Feature

Susan Raymond*

I am a Promise:  The Children of Stanton Elementary School

Best Documentary Feature

Susan Todd*

Children of Fate

Best Documentary Feature

Betsy Thompson*

For Better or For Worse

Best Documentary Feature

Chris Hegedus*

The War Room

Best Documentary Short Subject

Margaret Lazarus*

Defending Our Lives

Best Documentary Short Subject

Elaine Holliman*

Chicks in White Satin

Best Live Action Short Subject

Stacy Title*

Down on the Waterfront

Best Live Action Short Subject

Susan Seidelman*

The Dutch Master

Best Live Action Short Subject

Jana Sue Memel*

Partners

Best Original Song

Janet Jackson*

Poetic Justice

Best Original Song

Carole Bayer Sager*

Beethoven’s 2nd

Best Art Direction

Ewa Braun*

Schindler’s List

Best Art Direction

Luciana Arrighi*

The Remains of the Day

Best Makeup

Ve Neill, Yolanda Toussieng*

Mrs. Doubtfire

Best Makeup

Christina Smith, Judith A. Cory*

Schindler’s List

Best Costume Design

Gabriella Pescucci

The Age of Innocence

Best Costume Design

Sandy Powell

Orlando

Best Costume Design

Janet Patterson

The Piano

Best Costume Design

Jenny Beavan*

The Remains of the Day

Best Costume Design

Anna B. Sheppard

Schindler’s List

Best Film Editing

Anne V. Coates

In the Line of Fire

Best Film Editing

Veronika Jenet

The Piano

Best Visual Effects

Pamela Easley*

Cliffhanger

Academy Honorary Award

Deborah Kerr

 

1995

Award

Name

Movie

Best Picture

Wendy Finerman*

Forrest Gump

Best Picture

Niki Marvin

The Shawshank Redemption

Best Actress

Jessica Lange

Blue Sky

Best Actress

Jodie Foster

Nell

Best Actress

Miranda Richardson

Tom & Viv

Best Actress

Winona Ryder

Little Women

Best Actress

Susan Sarandon

The Client

Best Supporting Actress

Dianne Wiest

Bullets Over Broadway

Best Supporting Actress

Rosemary Harris

Tom & Viv

Best Supporting Actress

Helen Mirren

The Madness of King George

Best Supporting Actress

Uma Thurman

Pulp Fiction

Best Supporting Actress

Jennifer Tilly

Bullets Over Broadway

Best Screenplay Written Directly for the Screen

Frances Walsh*

Heavenly Creatures

Best Documentary Feature

Freida Lee Mock*

Maya Lin:  A Strong, Clear Vision

Best Documentary Feature

Deborah Hoffmann

Complaints of a Dutiful Daughter

Best Documentary Feature

Connie Field, Marilyn Mulford

Freedom on My Mind

Best Documentary Feature

Jean Bach

A Great Day in Harlem

Best Documentary Short Subject

Dee Mosbacher, Frances Reid

Straight from the Heart

Best Live Action Short Film

Ruth Kenley-Letts*

Franz Kafka’s It’s A Wonderful Life

Best Live Action Short Film

Peggy Rajski*

Trevor

Best Live Action Short Film

Christine Astin*

Kangaroo Court

Best Live Action Short Film

JoBeth Williams, Michele McGuire

On Hope

Best Animated Short Film

Alison Snowden*

Bob’s Birthday

Best Animated Short Film

Vanessa Schwartz

The Janitor

Best Animated Short Film

Erica Russell

Triangle

Best Original Song

Carole Bayer Sager, Patty Smyth*

Junior

Best Sound Effects Editing

Gloria Borders*

Forrest Gump

Best Art Direction – Set Decoration

Carolyn Scott*

The Madness of King George

Best Art Direction

Susan Bode*

Bullets Over Broadway

Best Art Direction

Nancy Haigh*

Forrest Gump

Best Art Direction

Francesca Lo Schiavo*

Interview with the Vampire

Best Art Direction

Lilly Kilvert, Dorree Cooper

Legends of the Fall

Best Makeup

Ve Neill, Yolanda Toussieng*

Ed Wood

Best Makeup

Hallie D’Amore, Judith A. Cory*

Forrest Gump

Best Makeup

Carol Hemming*

Mary Shelley’s Frankenstein

Best Costume Design

Lizzy Gardiner*

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

Best Costume Design

Colleen Atwood

Little Women

Best Costume Design

April Ferry

Maverick

Best Costume Design

Moidele Bickel

Queen Margot

Best Film Editing

Sally Menke

Pulp Fiction

1996

Award

Name

Movie

Best Picture

Lindsay Doran

Sense and Sensibility

Best Actress

Susan Sarandon

Dead Man Walking

Best Actress

Elisabeth Shue

Leaving Las Vegas

Best Actress

Sharon Stone

Casino

Best Actress

Meryl Streep

The Bridges of Madison County

Best Actress

Emma Thompson

Sense and Sensibility

Best Supporting Actress

Mira Sorvino

Mighty Aphrodite

Best Supporting Actress

Joan Allen

Nixon

Best Supporting Actress

Kathleen Quinlan

Apollo 13

Best Supporting Actress

Mare Winningham

Georgia

Best Supporting Actress

Kate Winslet

Sense and Sensibility

Best Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

Emma Thompson

Sense and Sensibility

Best Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

Anna Pavignano*

Il Postino – The Postman

Best Foreign Language Film

Marleen Gorris

Antonia

Best Original Song

Marilyn Bergman*

Sabrina

Best Documentary Feature

Jeanne Jordan*

Troublesome Creek:  A Midwestern

Best Documentary Short Subject

Nancy Dine*

Jim Dine:  A Self-Portrait on the Walls

Best Documentary Short Subject

Freida Lee Mock*

Never Give Up: The 20th Century Odyssey of Herbert Zipper 

Best Live Action Short Film

Christine Lahti, Jana Sue Memel

Lieberman in Love

Best Live Action Short Film

Tikki Goldberg*

Little Surprises

Best Live Action Short Film

Dianne Houston, Joy Ryan

Tuesday Morning Ride

Best Sound

Anna Behlmer*

Braveheart

Best Art Direction

Merideth Boswell*

Apollo 13

Best Art Direction

Kerrie Brown*

Babe

Best Art Direction

Cheryl Carasik*

A Little Princess

Best Makeup

Lois Burwell*

Braveheart

Best Makeup

Colleen Callaghan*

Roommates

Best Costume Design

Julie Weiss

12 Monkeys

Best Costume Design

Shuna Harwood

Richard III

Best Costume Design

Jenny Beavan*

Sense and Sensibility

1997

Award

Name

Movie

Best Picture

Jane Scott

Shine

Best Actress

Frances McDormand

Fargo

Best Actress

Brenda Blethyn

Secrets & Lies

Best Actress

Diane Keaton

Marvin’s Room

Best Actress

Kristin Scott Thomas

The English Patient

Best Actress

Emily Watson

Breaking the Waves

Best Supporting Actress

Juliette Binoche

The English Patient

Best Supporting Actress

Joan Allen

The Crucible

Best Supporting Actress

Lauren Bacall

The Mirror Has Two Faces

Best Supporting Actress

Barbara Hershey

The Portrait of a Lady

Best Supporting Actress

Marianne Jean-Baptiste

Secrets & Lies

Best Foreign Language Film

Nana Djordjadze

A Chef in Love

Best Documentary Feature

Susan W. Dryfoos

The Line King:  The Al Hirschfeld Story

Best Documentary Feature

Anne Belle, Deborah Dickson

Suzanne Farrell:  Elusive Muse

Best Documentary Short Subject

Jessica Yu

Breathing Lessons: The Life and Work of Mark O'Brien

Best Documentary Short Subject

Susanne Simpson*

Special Effects:  Anything Can Happen

Best Live Action Short Film

Bernadette Carranza*

Senza parde

Best Original Musical or Comedy Score

Rachel Portman

Emma

Best Original Song

Barbra Streisand*

The Mirror Has Two Faces

Best Original Song

Diane Warren

Up Close & Personal

Best Sound

Anna Behlmer*

Evita

Best Art Direction

Stephenie McMillan*

The English Patient

Best Art Direction

Cheryl Carasik*

The Birdcage

Best Art Direction

Catherine Martin, Brigitte Broch

William Shakespeare’s Romeo + Juliet

Best Makeup

Deborah La Mia Denaver*

Ghosts of Mississippi

Best Costume Design

Ann Roth

The English Patient

Best Costume Design

Alexandra Byrne

Hamlet

Best Costume Design

Ruth Myers

Emma

Best Costume Design

Janet Patterson

The Portrait of a Lady

Best Film Editing

Pip Karmel

Shine

1998

Award

Name

Movie

Best Picture

Bridget Johnson, Kristi Zea*

As Good as It Gets

Best Actress

Helen Hunt

As Good as It Gets

Best Actress

Helena Bonham Carter

The Wings of the Dove

Best Actress

Julie Christie

Afterglow

Best Actress

Judi Dench

Mrs Brown

Best Actress

Kate Winslet

Titanic

Best Supporting Actress

Kim Basinger

L.A. Confidential

Best Supporting Actress

Joan Cusack

In & Out

Best Supporting Actress

Minnie Driver

Good Will Hunting

Best Supporting Actress

Julianne Moore

Boogie Nights

Best Supporting Actress

Gloria Stuart

Titanic

Best Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

Hilary Henkin*

Wag the Dog

Best Foreign Language Film

Caroline Link

Beyond Silence

Best Documentary Feature

Michèle Ohayon, Julia Schachter

Colors Straight Up

Best Documentary Short Subject

Donna Dewey, Carol Pasternak

A Story of Healing

Best Original Song

Lynn Ahrens*

Anastasia

Best Original Song

Diane Warren

Con Air

Best Documentary Short Subject

Terri Randall

Family Video Diaries:  Daughter of the Bride

Best Documentary Short Subject

Andrea Blaugrund*

Still Kicking:  The Fabulous Palm Springs Follies

Best Animated Short Film

Joanna Quinn

Famous Fred

Best Original Musical or Comedy Score

Anne Dudley

The Full Monty

Best Original Musical or Comedy Score

Lynn Ahrens*

Anastasia

Best Sound

Anna Behlmer*

L.A. Confidential

Best Art Direction

Nancy Nye*

Gattaca

Best Art Direction

Francesca Lo Schiavo*

Kundun

Best Art Direction

Jeannine Oppewall*

L.A. Confidential

Best Art Direction

Cheryl Carasik*

Men in Black

Best Makeup

Lisa Westcott, Veronica Brebner, Beverley Binda

Mrs. Brown

Best Makeup

Tina Earnshaw*

Titanic

Best Costume Design

Deborah Lynn Scott

Titanic

Best Costume Design

Ruth E. Carter

Amistad

Best Costume Design

Janet Patterson

Oscar and Lucinda

Best Costume Design

Sandy Powell

The Wings of the Dove

1999

Award

Name

Movie

Best Picture

Donna Gigliotti*

Shakespeare in Love

Best Picture

Alison Owen*

Elizabeth

Best Picture

Elda Ferri*

Life is Beautiful

Best Actress

Gwyneth Paltrow

Shakespeare in Love

Best Actress

Cate Blanchett

Elizabeth

Best Actress

Fernanda Montenegro

Central Station

Best Actress

Meryl Streep

One True Thing

Best Actress

Emily Watson

Hilary and Jackie

Best Supporting Actress

Judi Dench

Shakespeare in Love

Best Supporting Actress

Kathy Bates

Primary Colors

Best Supporting Actress

Brenda Blethyn

Little Voice

Best Supporting Actress

Rachel Griffiths

Hilary and Jackie

Best Supporting Actress

Lynn Redgrave

Gods and Monsters

Best Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

Elaine May

Primary Colors

Best Original Song

Diane Warren

Armageddon

Best Original Song

Allison Moorer*

The Horse Whisperer

Best Original Song

Carole Bayer Sager*

Quest for Camelot

Best Documentary Feature

Liz Garbus*

The Farm:  Angola, USA

Best Documentary Feature

Barbara Sonneborn, Janet Cole

Regret to Inform

Best Documentary Short Subject

Keiko Ibi

The Personals

Best Live Action Short Film

Vivian Goffette

La Carte Postale

Best Sound

Pud Cusack*

The Mask of Zorro

Best Sound

Anna Behlmer*

The Thin Red Line

Best Art Direction

Jill Quertier*

Shakespeare in Love

Best Art Direction

Jeannine Oppewall*

Pleasantville

Best Art Direction

Lisa Dean Kavanaugh*

Saving Private Ryan

Best Art Direction

Cindy Carr*

What Dreams May Come

Best Makeup

Jenny Shircore

Elizabeth

Best Makeup

Lois Burwell*

Saving Private Ryan

Best Makeup

Lisa Westcott, Veronica Brebner

Shakespeare in Love

Best Costume Design

Sandy Powell

Shakespeare in Love

Best Costume Design

Colleen Atwood

Beloved

Best Costume Design

Alexandra Byrne

Elizabeth

Best Costume Design

Judianna Makovsky

Pleasantville

Best Costume Design

Sandy Powell

Velvet Goldmine

Best Film Editing

Simona Paggi

Life is Beautiful

Best Film Editing

Anne V. Coates

Out of Sight

Best Film Editing

Leslie Jones*

The Thin Red Line

 

2000

Award

Name

Movie

Best Picture

Kathleen Kennedy*

The Sixth Sense

Best Actress

Hilary Swank

Boys Don’t Cry

Best Actress

Annette Bening

American Beauty

Best Actress

Janet McTeer

Tumbleweeds

Best Actress

Julianne Moore

The End of the Affair

Best Actress

Meryl Streep

Music of the Heart

Best Supporting Actress

Angelina Jolie

Girl, Interrupted

Best Supporting Actress

Toni Collette

The Sixth Sense

Best Supporting Actress

Catherine Keener

Being John Malkovich

Best Supporting Actress

Samantha Morton

Sweet and Lowdown

Best Supporting Actress

Chloë Sevigny

Boys Don’t Cry

Best Documentary Feature

Nanette Burstein*

On the Ropes

Best Documentary Feature

Paola di Florio, Lilibet Foster

Speaking in Strings

Best Documentary Short Subject

Susan Hannah Hadary*

King Gimp

Best Live Action Short Film

Barbara Schock, Tammy Tiehel

My Mother Dreams the Satan’s Disciples in New York

Best Live Action Short Film

Gabriele Lins

Kleingeld (Small Change)

Best Animated Short Film

Torill Kove

My Grandmother Ironed the King’s Shirts

Best Animated Short Film

Wendy Tilby, Amanda Forbis

When the Day Breaks

Best Original Score

Rachel Portman

The Cider House Rules

Best Original Song

Diane Warren

Music of the Heart

Best Original Song

Aimee Mann

Magnolia

Best Art Direction

Luciana Arrighi*

Anna and the King

Best Art Direction

Beth Rubino*

The Cider House Rules

Best Art Direction

Eve Stewart*

Topsy-Turvy

Best Makeup

Christine Blundell*

Topsy-Turvy

Best Makeup

Michèle Burke

Austin Powers:  The Spy Who Shagged Me

Best Costume Design

Lindy Hemming

Topsy-Turvy

Best Costume Design

Jenny Beavan

Anna and the King

Best Costume Design

Colleen Atwood

Sleepy Hollow

Best Costume Design

Ann Roth*

The Talented Mr. Ripley

Best Costume Design

Milena Canonero

Titus

Best Film Editing

Lisa Zeno Churgin

The Cider House Rules

2001

Award

Name

Movie

Best Picture

Kit Golden, Leslie Holleran*

Chocolat

Best Picture

Stacey Sher*

Erin Brockovich

Best Picture

Laura Bickford*

Traffic

Best Actress

Julia Roberts

Erin Brockovich

Best Actress

Joan Allen

The Contender

Best Actress

Juliette Binoche

Chocolat

Best Actress

Ellen Burstyn

Requiem for a Dream

Best Actress

Laura Linney

You Can Count on Me

Best Supporting Actress

Marcia Gay Harden

Pollock

Best Supporting Actress

Judi Dench

Chocolat

Best Supporting Actress

Kate Hudson

Almost Famous

Best Supporting Actress

Frances McDormand

Almost Famous

Best Supporting Actress

Julie Walters

Billy Elliot

Best Screenplay Written Directly for the Screen

Susannah Grant

Erin Brockovich

Best Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

Hui-Ling Wang*

Crouching Tiger, Hidden Dragon

Best Foreign Language Film

Agnes Jaoui

The Taste of Others

Best Documentary Feature

Deborah Oppenheimer*

Into the Arms of Strangers: Stories of the Kindertransport

Best Documentary Feature

Frances Reid, Deborah Hoffmann

Long Night’s Journey into Day

Best Documentary Short Subject

Tracy Seretean

Big Mama

Best Live Action Short Film

Ericka Frederick*

By Courier

Best Live Action Short Film

Joan Stein, Christina Lazaridi

One Day Crossing

Best Live Action Short Film

Gail Lerner*

Seraglio

Best Animated Short Film

Annette Schaffler*

Periwig Maker

Best Original Score

Rachel Portman

Chocolat

Best Original Song

Bjork*

Dancer in the DarkHorva

Best Art Direction

Merideth Boswell*

How the Grinch Stole Christmas

Best Art Direction

Jill Quertier*

Quills

Best Art Direction

Francoise Benoit-Fresco*

Vatel

Best Makeup

Gail Rowell-Ryan*

How the Grinch Stole Christmas

Best Makeup

Michèle Burke*

The Cell

Best Makeup

Ann Buchanan, Amber Sibley

Shadow of the Vampire

Best Costume Design

Janty Yates

Gladiator

Best Costume Design

Rita Ryack

How the Grinch Stole Christmas

Best Costume Design

Jacqueline West

Quills

Best Film Editing

Dede Allen

Wonder Boys

2002

Award

Name

Movie

Best Picture

Fran Walsh*

The Lord of the Rings:  The Fellowship of the Ring

Best Actress

Halle Berry

Monster’s Ball

Best Actress

Judi Dench

Iris

Best Actress

Nicole Kidman

Moulin Rouge!

Best Actress

Sissy Spacek

In the Bedroom

Best Actress

Renée Zellweger

Bridget Jones’s Diary

Best Supporting Actress

Jennifer Connelly

A Beautiful Mind

Best Supporting Actress

Helen Mirren

Gosford Park

Best Supporting Actress

Maggie Smith

Gosford Park

Best Supporting Actress

Marisa Tomei

In the Bedroom

Best Supporting Actress

Kate Winslet

Iris

Best Screenplay Based on Material Previously Produced or Published/Adapted Screenplay

Fran Walsh, Philippa Boyens*

The Lord of the Rings:  The Fellowship of the Ring

Best Documentary - Feature

Edet Belzberg

Children Underground

Best Documentary - Feature

Susan Froemke, Deborah Dickson

LaLee's Kin: The Legacy of Cotton

Best Documentary - Feature

Justine Shapiro*

Promises

Best Documentary – Short Subject

Sarah Kernochan, Lynn Appelle

Thoth

Best Documentary – Short Subject

Lianne Klapper-McNally

Artists and Orphans: A True Drama

Best Documentary – Short Subject

Freida Lee Mock, Jessica Sanders

Sing!

Best Live Action Short Film

Lisa Blount*

The Accountant

Best Live Action Short Film

Shameela Bakhsh*

Speed for Thespians

Best Original Song

Enya, Roma Ryan*

The Lord of the Rings:  The Fellowship of the Ring

Best Original Song

Diane Warren

Pearl Harbor

Best Sound

Anna Behlmer*

Moulin Rouge!

Best Art Direction

Catherine Martin, Brigitte Broch

Moulin Rouge!

Best Art Direction

Aline Bonetto, Marie-Laure Valla

Amélie

Best Art Direction

Anna Pinnock*

Gosford Park

Best Art Direction

Stephenie McMillan*

Harry Potter and the Sorcerer’s Stone

Best Makeup

Colleen Callaghan*

A Beautiful Mind

Best Costume Design

Catherine Martin*

Moulin Rouge!

Best Costume Design

Milena Canonero

The Affair of the Necklace

Best Costume Design

Jenny Beavan

Gosford Park

Best Costume Design

Judianna Makovsky

Harry Potter and the Sorcerer’s Stone

Best Costume Design

Ngila Dickson*

The Lord of the Rings:  The Fellowship of the Ring

Best Film Editing

Dody Dorn

Memento

Best Film Editing

Jill Bilcock

Moulin Rouge!

2003

Award

Name

Movie

Best Picture

Fran Walsh*

The Lord of the Rings:  The Two Towers

Best Actress

Nicole Kidman

The Hours

Best Actress

Salma Hayek

Frida

Best Actress

Diane Lane

Unfaithful

Best Actress

Julianne Moore

Far from Heaven

Best Actress

Renée Zellweger

Chicago

Best Supporting Actress

Catherine Zeta-Jones

Chicago

Best Supporting Actress

Kathy Bates

About Schmidt

Best Supporting Actress

Queen Latifah

Chicago

Best Supporting Actress

Julianne Moore

The Hours

Best Supporting Actress

Meryl Streep

Adaptation

Best Original Screenplay

Nia Vardalos

My Big Fat Greek Wedding

Best Foreign Language Film

Caroline Link

Nowhere in Africa

Best Foreign Language Film

Paula van der Oest

Zus & Zo

Best Documentary Feature

Gail Dolgin*

Daughter from Danang

Best Documentary Short Subject

Alice Elliott

The Collector of Bedford Street

Best Live Action Short Film

Mie Andreasen*

This Charming Man

Best Live Action Short Film

Anja Daelemans*

Fait D’Hiver

Best Live Action Short Film

Lexi Alexander*

Johnny Flynton

Best Animated Short Film

Heidi Wittlinger*

Das Rad

Best Original Song

Julie Taymor*

Frida

Best Art Direction

Hania Robledo*

Frida

Best Art Direction

Francesca Lo Schiavo*

Gangs of New York

Best Art Direction

Nancy Haigh*

Road to Perdition

Best Makeup

Beatrice De Alba*

Frida

Best Makeup

Barbara Lorenz*

The Time Machine

Best Costume Design

Colleen Atwood

Chicago

Best Costume Design

Julie Weiss

Frida

Best Costume Design

Sandy Powell

Gangs of New York

Best Costume Design

Ann Roth

The Hours

Best Costume Design

Anna B. Sheppard

The Pianist

Best Film Editing

Thelma Schoonmaker

Gangs of New York

2004

Award

Name

Movie

Best Picture

Fran Walsh*

The Lord of the Rings:  The Return of the King

Best Picture

Sofia Coppola*

Lost in Translation

Best Picture

Judie C. Hoyt*

Mystic River

Best Picture

Kathleen Kennedy*

Seabiscuit

Best Director

Sofia Coppola

Lost in Translation

Best Actress

Charlize Theron

Monster

Best Actress

Keisha Castle-Hughes

Whale Rider

Best Actress

Diane Keaton

Something’s Gotta Give

Best Actress

Samantha Morton

In America

Best Actress

Naomi Watts

21 Grams

Best Supporting Actress

Renée Zellweger

Cold Mountain

Best Supporting Actress

Shohreh Aghdashloo

House of Sand and Fog

Best Supporting Actress

Patricia Clarkson

Pieces of April

Best Supporting Actress

Marcia Gay Harden

Mystic River

Best Supporting Actress

Holly Hunter

Thirteen

Best Original Screenplay

Sofia Coppola

Lost in Translation

Best Original Screenplay

Naomi Sheridan, Kirsten Sheridan*

In America

Best Adapted Screenplay

Fran Walsh, Philippa Boyens*

The Lord of the Rings:  The Return of the King

Best Adapted Screenplay

Shari Springer Berman*

American Splendor

Best Documentary Feature

Susan Rose Behr*

My Architect

Best Documentary Short Subject

Maryann DeLeo

Chernobyl Heart

Best Documentary Short Subject

Sandy McLeod, Gini Reticker

Asylum

Best Documentary Short Subject

Katja Esson

Ferry Tales

Best Original Song

Fran Walsh, Annie Lennox*

The Lord of the Rings:  The Return of the King

Best Original Song

Annette O’Toole*

A Mighty Wind

Best Sound Mixing

Anna Behlmer*

The Last Samurai

Best Sound Mixing

Anna Behlmer*

Seabiscuit

Best Art Direction- Set Decoration

Cecile Heideman*

Girl with a Pearl Earring

Best Art Direction

Jeannine Oppewall, Leslie Pope

Seabiscuit

Best Art Direction

Lilly Kilvert, Gretchen Rau

The Last Samurai

Best Makeup

Yolanda Toussieng*

Master and Commander:  The Far Side of the World

Best Makeup

Ve Neill*

Pirates of the Caribbean:  The Curse of the Black Pearl

Best Costume Design

Ngila Dickson*

The Lord of the Rings:  The Return of the King

Best Costume Design

Ngila Dickson

The Last Samurai

Best Costume Design

Wendy Stites

Master and Commander:  The Far Side of the World

Best Costume Design

Judianna Makovsky

Seabiscuit

2005

Award

Name

Movie

Best Picture

Nellie Bellflower

Finding Neverland

Best Actress

Hilary Swank

Million Dollar Baby

Best Actress

Annette Bening

Being Julia

Best Actress

Catalina Sandino Moreno

Maria Full of Grace

Best Actress

Imelda Staunton

Vera Drake

Best Actress

Kate Winslet

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Best Supporting Actress

Cate Blanchett

The Aviator

Best Supporting Actress

Laura Linney

Kinsey

Best Supporting Actress

Virginia Madsen

Sideways

Best Supporting Actress

Sophie Okonedo

Hotel Rwanda

Best Supporting Actress

Natalie Portman

Closer

Best Adapted Screenplay

Julie Delpy, Kim Krizan*

Before Sunset

Best Documentary - Feature

Zana Briski*

Born into Brothels:  Calcutta’s Red Light Kids

Best Documentary - Feature

Byambasuren Davaa

The Story of the Weeping Camel

Best Documentary - Feature

Lauren Lazin, Karolyn Ali

Tupac:  Resurrection

Best Documentary – Short Subject

Gerardine Wurzburg

Autism is a World

Best Documentary – Short Subject

Hanna Polak*

The Children of Leningradsky

Best Documentary – Short Subject

Erin Faith Young*

Hardwood

Best Live Action Short Film

Andrea Arnold

Wasp

Best Live Action Short Film

Ainsley Gardiner*

Two Cars, One Night

Best Art Direction

Francesca Lo Schiavo*

The Aviator

Best Art Direction

Gemma Jackson, Trisha Edwards

Finding Neverland

Best Art Direction

Cheryl Carasik*

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Best Art Direction

Celia Bobak*

The Phantom of the Opera

Best Art Direction

Aline Bonetto

A Very Long Engagement

Best Makeup

Valli O’Reilly*

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Best Makeup

Jo Allen*

The Sea Inside

Best Costume Design

Sandy Powell

The Aviator

Best Costume Design

Alexandra Byrne

Finding Neverland

Best Costume Design

Colleen Atwood

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Best Costume Design

Sharen Davis

Ray

Best Film Editing

Thelma Schoonmaker

The Aviator

2006

Award

Name

Movie

Best Picture

Cathy Schulman*

Crash

Best Picture

Diana Ossana*

Brokeback Mountain

Best Picture

Caroline Baron*

Capote

Best Picture

Kathleen Kennedy*

Munich

Best Actress

Reese Witherspoon

Walk the Line

Best Actress

Judi Dench

Mrs Henderson Presents

Best Actress

Felicity Huffman

Transamerica

Best Actress

Keira Knightley

Pride & Prejudice

Best Actress

Charlize Theron

North Country

Best Supporting Actress

Rachel Weisz

The Constant Gardener

Best Supporting Actress

Amy Adams

Junebug

Best Supporting Actress

Catherine Keener

Capote

Best Supporting Actress

Frances McDormand

North Country

Best Supporting Actress

Michelle Williams

Brokeback Mountain

Best Adapted Screenplay

Diana Ossana*

Brokeback Mountain

Best Foreign Language Film

Cristina Comencini

Don’t Tell

Best Documentary Short Subject

Corinne Marrinan*

A Note of Triumph:  The Golden Age of Norman Corwin

Best Documentary Short Subject

Kimberlee Acquaro, Stacy Sherman

God Sleeps in Rwanda

Best Live Action Short Film

Ulrike Grote

The Runaway

Best Live Action Short Film

Lene Bausager*

Cashback

Best Live Action Short Film

Pia Clemente*

Our Time is Up

Best Animated Short Film

Peggy Stern*

The Moon and the Son:  An Imagined Conversation

Best Animated Short Film

Sharon Colman

Badgered

Best Original Song

Kathleen “Bird” York*

Crash

Best Original Song

Dolly Parton

Transmerica

Best Sound Mixing

Anna Behlmer*

War of the Worlds

Best Art Direction

Gretchen Rau*

Memoirs of a Geisha

Best Art Direction

Jan Pascale*

Good Night, and Good Luck

Best Art Direction

Stephenie McMillan*

Harry Potter and the Goblet of Fire

Best Art Direction

Sarah Greenwood, Katie Spencer

Pride & Prejudice

Best Makeup

Tami Lane*

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 

Best Makeup

Nikki Gooley*

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Best Costume Design

Colleen Atwood

Memoirs of a Geisha

Best Costume Design

Gabriella Pescucci

Charlie and the Chocolate Factory

Best Costume Design

Sandy Powell

Mrs Henderson Presents

Best Costume Design

Jacqueline Durran

Pride & Prejudice

Best Costume Design

Arianne Phillips

Walk the Line

Best Film Editing

Claire Simpson

The Constant Gardener

2007

Award

Name

Movie

Best Picture

Christine Langan, Tracey Seaward*

The Queen

Best Actress

Helen Mirren

The Queen

Best Actress

Penélope Cruz

Volver

Best Actress

Judi Dench

Notes on a Scandal

Best Actress

Meryl Streep

The Devil Wears Prada

Best Actress

Kate Winslet

Little Children

Best Supporting Actress

Jennifer Hudson

Dreamgirls

Best Supporting Actress

Adriana Barraza

Babel

Best Supporting Actress

Cate Blanchett

Notes on a Scandal

Best Supporting Actress

Abigail Breslin

Little Miss Sunshine

Best Supporting Actress

Rinko Kikuchi

Babel

Best Original Screenplay

Iris Yamashita*

Letters from Iwo Jima

Best Foreign Language Film

Susanne Bier

After the Wedding

Best Foreign Language Film

Deepa Mehta

Water

Best Documentary Feature

Amy Berg*

Deliver Us from Evil

Best Documentary Feature

Heidi Ewing, Rachel Grady

Jesus Camp

Best Documentary Feature

Laura Poitras, Jocelyn Glatzer

My Country, My Country

Best Documentary Short Subject

Ruby Yang*

The Blood of Yingzhou District

Best Documentary Short Subject

Leslie Iwerks*

Recycled Life

Best Documentary Short Subject

Karen Goodman*

Rehearsing a Dream

Best Documentary Short Subject

Susan Rose Behr*

Two Hands:  The Leon Fleisher Story

Best Animated Short Film

Torill Kove

The Danish Poet

Best Original Song

Melissa Etheridge

An Inconvenient Truth

Best Original Song

Anne Preven*

Dreamgirls

Best Original Song

Siedah Garrett*

Dreamgirls

Best Sound Mixing

Anna Behlmer*

Blood Diamond

Best Art Direction

Pilar Revuelta*

Pan’s Labyrinth

Best Art Direction

Nancy Haigh*

Dreamgirls

Best Art Direction

Jeannine Oppewall, Gretchen Rau*

The Good Shepherd

Best Art Direction

Cheryl A. Carasik*

Pirates of the Caribbean:  Dead Man’s Chest

Best Art Direction

Julie Ochipinti*

The Prestige

Best Makeup

Montse Ribe*

Pan’s Labyrinth

Best Costume Design

Milena Canonero

Marie Antoinette

Best Costume Design

Patricia Field

The Devil Wears Prada

Best Costume Design

Sharen Davis

Dreamgirls

Best Costume Design

Consolata Boyle

The Queen

Best Film Editing

Thelma Schoonmaker

The Departed

Best Film Editing

Clare Douglas*

United 93

Jean Hersholt Humanitarian Award

Sherry Lansing

 

2008

Award

Name

Movie

Best Picture

Lianne Halfon*

Juno

Best Picture

Jennifer Fox*

Michael Clayton

Best Picture

JoAnne Sellar*

There Will Be Blood

Best Actress

Marion Cotillard

La Vie en Rose

Best Actress

Cate Blanchett

Elizabeth:  The Golden Age

Best Actress

Julie Christie

Away from Her

Best Actress

Laura Linney

The Savages

Best Actress

Ellen Page

Juno

Best Supporting Actress

Tilda Swinton

Michael Clayton

Best Supporting Actress

Cate Blanchett

I’m Not There

Best Supporting Actress

Ruby Dee

American Gangster

Best Supporting Actress

Saoirse Ronan

Atonement

Best Supporting Actress

Amy Ryan

Gone Baby Gone

Best Original Screenplay

Diablo Cody

Juno

Best Original Screenplay

Nancy Oliver

Lars and the Real Girl

Best Original Screenplay

Tamara Jenkins

The Savages

Best Adapted Screenplay

Sarah Polley

Away from Her

Best Animated Feature

Marjane Satrapi*

Persepolis

Best Documentary Feature

Eva Orner*

Taxi to the Dark Side

Best Documentary Feature

Audrey Marrs*

No End in Sight

Best Documentary Feature

Meghan O’Hara*

Sicko

Best Documentary Feature

Andrea Nix Fine*

War/Dance

Best Documentary Short Subject

Cynthia Wade, Vanessa Roth

Freeheld

Best Documentary Short Subject

Amanda Micheli, Isabel Vega

La Corona

Best Live Action Short Film

Louise Vesth*

At Night

Best Live Action Short Film

Anja Daelemans*

Tanghi Argentini

Best Animated Short Film

Suzie Templeton*

Peter and the Wolf

Best Original Song

Marketa Irglova*

Once

Best Sound Editing

Karen Baker Landers*

The Bourne Ultimatum

Best Art Direction

Francesca Lo Schiavo*

Sweeney Todd:  The Demon Barber of Fleet Street

Best Art Direction

Beth Rubino*

American Gangster

Best Art Direction

Sarah Greenwood, Katie Spencer

Atonement

Best Art Direction

Anna Pinnock*

The Golden Compass

Best Makeup

Jan Archibald*

La Vie en Rose

Best Makeup

Ve Neill*

Pirates of the Caribbean:  At World’s End

Best Costume Design

Alexandra Byrne

Elizabeth:  The Golden Age

Best Costume Design

Jacqueline Durran

Atonement

Best Costume Design

Marit Allen

La Vie en Rose

Best Costume Design

Colleen Atwood

Sweeney Todd:  The Demon Barber of Fleet Street

Best Film Editing

Juliette Welfling

The Diving Bell and the Butterfly

2009

Award

Name

Movie

Best Picture

Kathleen Kennedy, Cean Chaffin*

The Curious Case of Benjamin Button

Best Picture

Donna Gigliotti*

The Reader

Best Actress

Kate Winslet

The Reader

Best Actress

Anne Hathaway

Rachel Getting Married

Best Actress

Angelina Jolie

Changeling

Best Actress

Melissa Leo

Frozen River

Best Actress

Meryl Streep

Doubt

Best Supporting Actress

Penélope Cruz

Vicky Cristina Barcelona

Best Supporting Actress

Amy Adams

Doubt

Best Supporting Actress

Viola Davis

Doubt

Best Supporting Actress

Taraji P. Henson

The Curious Case of Benjamin Button

Best Supporting Actress

Marisa Tomei

The Wrestler

Best Original Screenplay

Courtney Hunt

Frozen River

Best Adapted Screenplay

Robin Swicord*

The Curious Case of Benjamin Button

Best Documentary Feature

Ellen Kuras*

The Betrayal - Nerakhoon

Best Documentary Feature

Tia Lessin*

Trouble the Water

Best Documentary Short Subject

Megan Mylan

Smile Pinki

Best Documentary Short Subject

Irene Taylor Brodsky*

The Final Inch

Best Documentary Short Subject

Margaret Hyde*

The Witness – From the Balcony of Room 306

Best Live Action Short Film

Elizabeth Marre*

Manon on the Asphalt

Best Live Action Short Film

Tamara Anghie, Steph Green

New Boy

Best Live Action Short Film

Dorte Høgh

The Pig

Best Original Song

M.I.A.*

Slumdog Millionaire

Best Sound Mixing

Lora Hirschberg*

The Dark Knight

Best Art Direction

Rebecca Alleway*

The Duchess

Best Art Direction

Kristi Zea, Debra Schutt

Revolutionary Road

Best Costume Design

Catherine Martin

Australia

Best Costume Design

Jacqueline West

The Curious Case of Benjamin Button

 

2010

Award

Name

Movie

Best Picture

Kathryn Bigelow*

The Hurt Locker

Best Picture

Carolynne Cunningham*

District 9

Best Picture

Finola Dwyer, Amanda Posey

An Education

Best Picture

Sarah Siegel-Magness*

Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire

Best Director

Kathryn Bigelow

The Hurt Locker

Best Actress

Sandra Bullock

The Blind Side

Best Actress

Helen Mirren

The Last Station

Best Actress

Carey Mulligan

An Education

Best Actress

Gabourey Sidibe

Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire

Best Actress

Meryl Streep

Julie & Julia

Best Supporting Actress

Mo’Nique

Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire

Best Supporting Actress

Penélope Cruz

Nine

Best Supporting Actress

Vera Farmiga

Up in the Air

Best Supporting Actress

Maggie Gyllenhaal

Crazy Heart

Best Supporting Actress

Anna Kendrick

Up in the Air

Best Adapted Screenplay

Terri Tatchell*

District 9

Best Foreign Language Film

Claudia Llosa

The Milk of Sorrow

Best Documentary Feature

Lise Lense-Møller*

Burma VJ

Best Documentary Feature

Elise Pearlstein*

Food, Inc.

Best Documentary Feature

Judith Ehrlich*

The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers

Best Documentary Feature

Rebecca Cammisa

Which Way Home

Best Documentary Short Subject

Elinor Burkett*

Music by Prudence

Best Documentary Short Subject

Julia Reichert*

The Last Truck:  Closing of a GM Plant

Best Documentary Short Subject

Anna Wydra*

Rabbit a la Berlin

Best Live Action Short Film

Juanita Wilson*

The Door

Best Sound Editing

Gwendolyn Yates Whittle*

Avatar

Best Sound Mixing

Anna Behlmer*

Star Trek

Best Art Direction

Anastasia Masaro, Caroline Smith*

The Imaginarium of Doctor Parnassus

Best Art Direction

Sarah Greenwood, Katie Spencer

Sherlock Holmes

Best Art Direction

Maggie Gray*

The Young Victoria

Best Makeup

Mindy Hall*

Star Trek

Best Makeup

Jenny Shircore*

The Young Victoria

Best Costume Design

Sandy Powell

The Young Victoria

Best Costume Design

Janet Patterson

Bright Star

Best Costume Design

Catherine Leterrier

Coco Before Chanel

Best Costume Design

Monique Prudhomme

The Imaginarium of Doctor Parnassus

Best Costume Design

Colleen Atwood

Nine

Best Film Editing

Chris Innis*

The Hurt Locker

Best Film Editing

Sally Menke

Inglourious Basterds

Academy Honorary Award

Lauren Bacall

 

2011

Award

Name

Movie

Best Picture

Emma Thomas*

Inception

Best Picture

Celine Rattray*

The Kids Are All Right

Best Picture

Cean Chaffin*

The Social Network

Best Picture

Darla K. Anderson

Toy Story 3

Best Picture

Anne Rosellini, Alix Madigan-Yorkin

Winter’s Bone

Best Actress

Natalie Portman

Black Swan

Best Actress

Annette Bening

The Kids Are All Right

Best Actress

Nicole Kidman

Rabbit Hole

Best Actress

Jennifer Lawrence

Winter’s Bone

Best Actress

Michelle Williams

Blue Valentine

Best Supporting Actress

Melissa Leo

The Fighter

Best Supporting Actress

Amy Adams

The Fighter

Best Supporting Actress

Helena Bonham Carter

The King’s Speech

Best Supporting Actress

Hailee Steinfeld

True Grit

Best Supporting Actress

Jacki Weaver

Animal Kingdom

Best Original Screenplay

Lisa Cholodenko*

The Kids Are All Right

Best Adapted Screenplay

Debra Granik, Anne Rosellini

Winter’s Bone

Best Foreign Language Film

Susanne Bier

In a Better World

Best Documentary Feature

Audrey Marrs*

Inside Job

Best Documentary Feature

Trish Adlesic*

Gasland

Best Documentary Feature

Lucy Walker*

Waste Land

Best Documentary Short Subject

Karen Goodman*

Strangers No More

Best Documentary Short Subject

Sara Nesson

Poster Girl

Best Documentary Short Subject

Jennifer Redfearn*

Sun Come Up

Best Documentary Short Subject

Ruby Yang*

The Warriors of Qiugang

Best Live Action Short Film

Samantha Waite*

Wish 143

Best Original Song

Hillary Lindsey*

Country Strong

Best Original Song

Dido*

127 Hours

Best Sound Editing

Gwendolyn Yates Whittle*

Tron:  Legacy

Best Sound Mixing

Lora Hirschberg*

Inception

Best Art Direction

Karen O’Hara*

Alice in Wonderland

Best Art Direction

Stephenie McMillan*

Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1

Best Art Direction

Eve Stewart, Judy Farr

The King’s Speech

Best Art Direction

Nancy Haigh

True Grit

Best Makeup

Yolanda Toussieng*

The Way Back

Best Costume Design

Colleen Atwood

Alice in Wonderland

Best Costume Design

Antonella Cannarozzi

I Am Love

Best Costume Design

Jenny Beavan

The King’s Speech

Best Costume Design

Sandy Powell

The Tempest

Best Costume Design

Mary Zophres

True Grit

Best Film Editing

Pamela Martin

The Fighter

2012

Award

Name

Movie

Best Picture

Letty Aronson*

Midnight in Paris

Best Picture

Rachael Horovitz*

Moneyball

Best Picture

Dede Gardner, Sarah Green*

The Tree of Life

Best Picture

Kathleen Kennedy*

War Horse

Best Actress

Meryl Streep

The Iron Lady

Best Actress

Glenn Close

Albert Nobbs

Best Actress

Viola Davis

The Help

Best Actress

Rooney Mara

The Girl with the Dragon Tattoo

Best Actress

Michelle Williams

My Week with Marilyn

Best Supporting Actress

Octavia Spencer

The Help

Best Supporting Actress

Bérénice Bejo

The Artist

Best Supporting Actress

Jessica Chastain

The Help

Best Supporting Actress

Melissa McCarthy

Bridesmaids

Best Supporting Actress

Janet McTeer

Albert Nobbs

Best Original Screenplay

Kristen Wiig, Annie Mumolo

Bridesmaids

Best Adapted Screenplay

Bridget O’Connor*

Tinker Tailor Soldier Spy

Best Animated Feature Film

Jennifer Yuh Nelson

Kung Fu Panda 2

Best Foreign Language Film

Agnieszka Holland

In Darkness

Best Documentary – Short Subject

Sharmeen Obaid-Chinoy*

Saving Face

Best Documentary – Short Subject

Robin Fryday, Gail Dolgin

The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement 

Best Documentary – Short Subject

Rebecca Cammisa, Julie Anderson

God is the Bigger Elvis

Best Documentary – Short Subject

Lucy Walker, Kira Carstensen

The Tsunami and the Cherry Blossom

Best Live Action Short Film

Oorlagh George*

The Shore

Best Live Action Short Film

Eimear O’Kane*

Pentecost

Best Live Action Short Film

Gigi Causey

Time Freak

Best Animated Short Film

Sue Goffe*

A Morning Stroll

Best Animated Short Film

Amanda Forbis, Wendy Tilby

Wild Lilfe

Best Original Song

Siedah Garrett*

Rio

Best Sound Mixing

Deb Adair*

Moneyball

Best Art Direction

Francesca Lo Schiavo*

Hugo

Best Art Direction

Stephenie McMillan*

Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2

Best Art Direction

Anne Seibel, Helene Dubreuil

Midnight in Paris

Best Makeup

Lynn Johnson*

Albert Nobbs

Best Makeup

Amanda Knight, Lisa Tomblin*

Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2

Best Costume Design

Lisy Christl

Anonymous

Best Costume Design

Sandy Powell

Hugo

Best Costume Design

Arianne Phillips

W.E.

Best Film Editing

Anne-Sophie Bion*

The Artist

Best Film Editing

Thelma Schoonmaker

Hugo

Jean Hersholt Humanitarian Award

Oprah Winfrey

 

2013

Award

Name

Movie

Best Picture

Margaret Menegoz*

Amour

Best Picture

Pilar Savone, Stacey Sher*

Django Unchained

Best Picture

Debra Hayward*

Les Misérables

Best Picture

Kathleen Kennedy*

Lincoln

Best Picture

Donna Gigliotti*

Silver Linings Playbook

Best Picture

Kathryn Bigelow, Megan Ellison*

Zero Dark Thirty

Best Actress

Jennifer Lawrence

Silver Linings Playbook

Best Actress

Jessica Chastain

Zero Dark Thirty

Best Actress

Emmanuelle Riva

Amour

Best Actress

Quvenzhané Wallis

Beasts of the Southern Wild

Best Actress

Naomi Watts

The Impossible

Best Supporting Actress

Anne Hathaway

Les Misérables

Best Supporting Actress

Amy Adams

The Master

Best Supporting Actress

Sally Field

Lincoln

Best Supporting Actress

Helen Hunt

The Sessions

Best Supporting Actress

Jacki Weaver

Silver Linings Playbook

Best Adapted Screenplay

Lucy Alibar*

Beasts of the Southern Wild

Best Animated Feature Film

Brenda Chapman*

Brave

Best Documentary - Feature

Philippa Kowarsky, Estelle Fialon*

The Gatekeepers

Best Documentary - Feature

Amy Ziering*

The Invisible War

Best Documentary – Short Subject

Andrea Nix Fine*

Inocente

Best Documentary – Short Subject

Sari Gilman*

Kings Point

Best Documentary – Short Subject

Cynthia Wade, Robin Honan

Mondays at Racine

Best Documentary – Short Subject

Cori Shepherd Stern*

Open Heart

Best Live Action Short Film

Ellen De Waele*

Death of a Shadow

Best Animated Short Film

Fodhla Cronin O'Reilly*

Head Over Heels

Best Original Song

Adele Adkins*

Skyfall

Best Original Song

Bombay Jayashri*

Life of Pi

Best Sound Editing

Karen Baker Landers*

Skyfall

Best Production Design

Sarah Greenwood, Katie Spencer

Anna Karenina

Best Production Design

Eve Stewart, Anna Lynch-Robinson

Les Miserables

Best Production Design

Anna Pinnock*

Life of Pi

Best Makeup and Hairstyling

Lisa Westcott, Julie Dartnell

Les Misé

rables

Best Makeup and Hairstyling

Tami Lane*

The Hobbit:  An Unexpected Journey

Best Costume Design

Jacqueline Durran

Anna Karenina

Best Costume Design

Joanna Johnston

Lincoln

Best Costume Design

Eiko Ishioka

Mirror Mirror

Best Costume Design

Colleen Atwood

Snow White and the Huntsman

2014

Award

Name

Movie

Best Picture

Dede Gardner*

12 Years a Slave

Best Picture

Megan Ellison*

American Hustle

Best Picture

Robbie Brenner, Rachel Winter

Dallas Buyers Club

Best Picture

Megan Ellison*

Her

Best Picture

Gabrielle Tana, Tracey Seaward*

Philomena

Best Picture

Emma Tillinger Koskoff*

The Wolf of Wall Street

Best Actress

Cate Blanchett

Blue Jasmine

Best Actress

Amy Adams

American Hustle

Best Actress

Sandra Bullock

Gravity

Best Actress

Judi Dench

Philomena

Best Actress

Meryl Streep

August:  Osage County

Best Supporting Actress

Lupita Nyong’o

12 Years a Slave

Best Supporting Actress

Sally Hawkins

Blue Jasmine

Best Supporting Actress

Jennifer Lawrence

American Hustle

Best Supporting Actress

Julia Roberts

August:  Osage County

Best Supporting Actress

June Squibb

Nebraska

Best Original Screenplay

Melisa Wallack*

Dallas Buyers Club

Best Adapted Screenplay

Julie Delpy*

Before Midnight

Best Animated Feature Film

Jennifer Lee*

Frozen

Best Animated Feature Film

Kristine Belson*

The Croods

Best Documentary - Feature

Caitrin Rogers*

20 Feet from Stardom

Best Documentary - Feature

Signe Byrge Sørensen*

The Act of Killing

Best Documentary - Feature

Lydia Dean Pilcher*

Cutie and the Boxer

Best Documentary - Feature

Jehane Noujaim*

The Square

Best Documentary – Short Subject

Sara Ishaq

Karama Has No Walls

Best Live Action Short Film

Selma Vilhunen, Kirsikka Saari

Do I Have to Take Care of Everything?

Best Animated Short Film

Lauren MacMullan, Dorothy McKim

Get a Horse!

Best Original Song

Kristen Anderson-Lopez*

Frozen

Best Original Song

Karen Orzolek*

Her

Best Production Design

Catherine Martin, Beverly Dunn

The Great Gatsby

Best Production Design

Judy Becker, Heather Loeffler

American Hustle

Best Production Design

Rosie Goodwin, Joanne Woollard*

Gravity

Best Production Design

Alice Baker*

12 Years a Slave

Best Makeup and Hairstyling

Adruitha Lee, Robin Mathews

Dallas Buyers Club

Best Makeup and Hairstyling

Gloria Pasqua-Casny*

The Lone Ranger

Best Costume Design

Catherine Martin

The Great Gatsby

Best Costume Design

Patricia Norris

12 Years a Slave

Honorary Academy Award

Angela Lansbury

 

Jean Hersholt Humanitarian Award

Angelina Jolie

 

2015

Award

Name

Movie

Best Picture

Cathleen Sutherland*

Boyhood

Best Picture

Nora Grossman*

The Imitation Game

Best Picture

Oprah Winfrey, Dede Gardner*

Selma

Best Picture

Lisa Bruce*

The Theory of Everything

Best Picture

Helen Estabrook*

Whiplash

Best Actress

Julianne Moore

Still Alice

Best Actress

Marion Cotillard

Two Days, One Night

Best Actress

Felicity Jones

The Theory of Everything

Best Actress

Rosamund Pike

Gone Girl

Best Actress

Reese Witherspoon

Wild

Best Supporting Actress

Patricia Arquette

Boyhood

Best Supporting Actress

Laura Dern

Wild

Best Supporting Actress

Keira Knightly

The Imitation Game

Best Supporting Actress

Emma Stone

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Best Supporting Actress

Meryl Streep

Into the Woods

Best Animated Feature Film

Bonnie Arnold*

How to Train Your Dragon 2

Best Documentary - Feature

Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy*

Citizenfour

Best Documentary – Feature

Rory Kennedy*

Last Days in Vietnam

Best Documentary – Feature

Lélia Wanick Salgado*

The Salt of the Earth

Best Documentary – Feature

Joanna Natasegara*

Virunga

Best Documentary – Short Subject

Ellen Goosenberg Kent, Dana Perry

Crisis Hotline:  Veterans Press 1

Best Documentary – Short Subject

Aneta Kopacz

Joanna

Best Live Action Short Film

Mihal Brezis*

Aya

Best Live Action Short Film

Talkhon Hamzavi*

Parvaneh

Best Animated Short Film

Kristina Reed*

Feast

Best Animated Short Film

Daisy Jacobs*

The Bigger Picture

Best Animated Short Film

Torill Kove

Me and My Moulton

Best Original Song

Diane Warren

Beyond the Lights

Best Original Song

Danielle Brisebois*

Begin Again

Best Sound Editing

Becky Sullivan*

Unbroken

Best Production Design

Anna Pinnock*

The Grand Budapest Hotel

Best Production Design

Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald*

The Imitation Game

Best Production Design

Anna Pinnock*

Into the Woods

Best Production Design

Suzie Davies, Charlotte Watts

Mr. Turner

Best Makeup and Hairstyling

Frances Hannon*

The Grand Budapest Hotel

Best Makeup and Hairstyling

Elizabeth Yianni-Georgiou*

Guardians of the Galaxy

Best Costume Design

Milena Canonero

The Grand Budapest Hotel

Best Costume Design

Colleen Atwood

Into the Woods

Best Costume Design

Anna B. Sheppard

Maleficent

Best Costume Design

Jacqueline Durran

Mr. Turner

Best Film Editing

Sandra Adair

Boyhood

Honorary Academy Award

Maureen O’Hara

 

2016

Award

Name

Movie

Best Picture

Nicole Rocklin, Blye Pagon Faust*

Spotlight

Best Picture

Dede Gardner*

The Big Short

Best Picture

Kristie Macosko Krieger*

Bridge of Spies

Best Picture

Finola Dwyer, Amanda Posey

Brooklyn

Best Picture

Mary Parent*

The Revenant

Best Actress

Brie Larson

Room

Best Actress

Cate Blanchett

Carol

Best Actress

Jennifer Lawrence

Joy

Best Actress

Charlotte Rampling

45 Years

Best Actress

Saoirse Ronan

Brooklyn

Best Supporting Actress

Alicia Vikander

The Danish Girl

Best Supporting Actress

Jennifer Jason Leigh

The Hateful Eight

Best Supporting Actress

Rooney Mara

Carol

Best Supporting Actress

Rachel McAdams

Spotlight

Best Supporting Actress

Kate Winslet

Steve Jobs

Best Original Screenplay

Meg LeFauve*

Inside Out

Best Original Screenplay

Andrea Berloff*

Straight Outta Compton

Best Adapted Screenplay

Phyllis Nagy

Carol

Best Adapted Screenplay

Emma Donoghue

Room

Best Foreign Language Film

Deniz Gamze Ergüven

Mustang

Best Animated Feature Film

Rosa Tran*

Anomalisa

Best Documentary - Feature

Signe Byrge Sørensen*

The Look of Silence

Best Documentary - Feature

Liz Garbus, Amy Hobby*

What Happened, Miss Simone?

Best Documentary – Short Subject

Sharmeen Obaid-Chinoy

A Girl in the River:  The Price of Forgiveness

Best Documentary – Short Subject

Courtney Marsh*

Chau, Beyond the Lines

Best Documentary – Short Subject

Dee Hibbert-Jones, Nomi Talisman

Last Day of Freedom

Best Live Action Short Film

Serena Armitage*

Stutterer

Best Animated Short Film

Imogen Sutton*

Prologue

Best Animated Short Film

Nicole Paradis Grindle*

Sanjay’s Super Team

Best Original Song

Anohni*

Racing Extinction

Best Original Song

Lady Gaga, Diane Warren

The Hunting Ground

Best Production Design

Lisa Thompson*

Mad Max:  Fury Road

Best Production Design

Rena DeAngelo*

Bridge of Spies

Best Production Design

Eve Stewart*

The Danish Girl

Best Production Design

Celia Bobak*

The Martian

Best Makeup and Hairstyling

Lesley Vanderwalt, Elka Wardega*

Mad Max:  Fury Road

Best Makeup and Hairstyling

Eva von Bahr*

The 100-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

Best Makeup and Hairstyling

Sian Grigg*

The Revenant

Best Costume Design

Jenny Beavan

Mad Max:  Fury Road

Best Costume Design

Sandy Powell

Carol

Best Costume Design

Sandy Powell

Cinderella

Best Costume Design

Jacqueline West

The Revenant

Best Film Editing

Margaret Sixel

Mad Max:  Fury Road

Best Film Editing

Maryann Brandon, Mary Jo Markey

Star Wars:  The Force Awakens

Best Visual Effects

Sara Bennett*

Ex Machina

Academy Honorary Award

Gena Rowlands

 

Jean Hersholt Humanitarian Award

Debbie Reynolds

 

2017

Award

Name

Movie

Best Picture

Adele Romanski, Dede Gardner*

Moonlight

Best Picture

Carla Hacken, Julie Yorn

Hell or High Water

Best Picture

Donna Gigliotti, Jenno Topping*

Hidden Figures

Best Picture

Angie Fielder*

Lion

Best Picture

Kimberly Steward, Lauren Beck*

Manchester by the Sea

Best Actress

Emma Stone

La La Land

Best Actress

Isabelle Huppert

Elle

Best Actress

Ruth Negga

Loving

Best Actress

Natalie Portman

Jackie

Best Actress

Meryl Streep

Florence Foster Jenkins

Best Supporting Actress

Viola Davis

Fences

Best Supporting Actress

Naomie Harris

Moonlight

Best Supporting Actress

Nicole Kidman

Lion

Best Supporting Actress

Octavia Spencer

Hidden Figures

Best Supporting Actress

Michelle Williams

Manchester by the Sea

Best Adapted Screenplay

Allison Schroeder*

Hidden Figures

Best Animated Feature Film

Arianne Sutner*

Kubo and the Two Strings

Best Animated Feature Film

Osnat Shurer*

Moana

Best Foreign Language Film

Maren Ade

Toni Erdmann

Best Documentary – Feature

Caroline Waterlow*

O.J.:  Made in America

Best Documentary – Feature

Donatella Palermo*

Fire at Sea

Best Documentary – Feature

Julie Goodman*

Life, Animated

Best Documentary – Feature

Ava DuVernay*

13th

Best Documentary – Short Subject

Joanna Natasegara*

The White Helmets

Best Documentary – Short Subject

Daphne Matziaraki

4.1 Miles

Best Documentary – Short Subject

Kahane Cooperman, Raphaela Neihausen

Joe’s Violin

Best Live Action Short Film

Anna Udvardy*

Sing

Best Animated Short Film

Cara Speller*

Pear Cider and Cigarettes

Best Original Score

Mica Levi

Jackie

Best Sound Editing

Renee Tondelli*

Deepwater Horizon

Best Sound Editing

Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan

La La Land

Best Sound Mixing

Ai-Ling Lee*

La La Land

Best Production Design

Sandy Reynolds-Wasco*

La La Land

Best Production Design

Anna Pinnock*

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Best Production Design

Nancy Haigh*

Hail, Caesar!

Best Makeup and Hairstyling

Eva von Bahr

A Man Called Ove

Best Costume Design

Colleen Atwood

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Best Costume Design

Joanna Johnston

Allied

Best Costume Design

Consolata Boyle

Florence Foster Jenkins

Best Costume Design

Madeline Fontaine

Jackie

Best Costume Design

Mary Zophres

La La Land

Best Film Editing

Joi McMillon*

Moonlight

Academy Honorary Award

Anne V. Coates

 

2018

Award

Name

Movie

Best Picture

Emilie Georges*

Call Me by Your Name

Best Picture

Lisa Bruce*

Darkest Hour

Best Picture

Emma Thomas*

Dunkirk

Best Picture

Evelyn O’Neill*

Lady Bird

Best Picture

JoAnne Sellar, Megan Ellison*

Phantom Thread

Best Picture

Amy Pascal, Kristie Macosko Krieger*

The Post

Best Director

Greta Gerwig

Lady Bird

Best Actress

Frances McDormand

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Actress

Sally Hawkins

The Shape of Water

Best Actress

Margot Robbie

I, Tonya

Best Actress

Saoirse Ronan

Lady Bird

Best Actress

Meryl Streep

The Post

Best Supporting Actress

Allison Janney

I, Tonya

Best Supporting Actress

Mary J. Blige

Mudbound

Best Supporting Actress

Lesley Manville

Phantom Thread

Best Supporting Actress

Laurie Metcalf

Lady Bird

Best Supporting Actress

Octavia Spencer

The Shape of Water

Best Original Screenplay

Emily V. Gordon*

The Big Sick

Best Original Screenplay

Greta Gerwig

Lady Bird

Best Original Screenplay

Vanessa Taylor*

The Shape of Water

Best Adapted Screenplay

Dee Rees*

Mudbound

Best Animated Feature Film

Darla K. Anderson*

Coco

Best Animated Feature Film

Ramsey Ann Naito*

The Boss Baby

Best Animated Feature Film

Norma Twomey*

The Breadwinner

Best Animated Feature Film

Lori Forte

Ferdinand

Best Animated Feature Film

Dorota Kobiela*

Loving Vincent

Best Foreign Language Film

Ildikó Enyedi

On Body and Soul

Best Documentary Feature

Julie Goldman*

Abacus:  Small Enough to Jail

Best Documentary Feature

Agnes Varda, Rosalie Varda*

Faces, Places

Best Documentary Feature

Joslyn Barnes*

Strong Island

Best Documentary – Short Subject

Laura Checkoway*

Edith+Eddie

Best Documentary – Short Subject

Elaine McMillion Sheldon*

Heroin(e)

Best Documentary – Short Subject

Kate Davis*

Traffic Stop

Best Live Action Short Film

Rachel Shenton*

The Silent Child

Best Live Action Short Film

Katja Benrath*

Watu Wote/All of Us

Best Animated Short Film

Dana Murray*

Lou

Best Animated Short Film

Ru Kuwahata*

Negative Space

Best Original Song

Kristen Anderson-Lopez*

Coco

Best Original Song

Mary J. Blige, Taura Stinson*

Mudbound

Best Original Song

Diane Warren*

Marshall

Best Sound Mixing

Mary H. Ellis*

Baby Driver

Best Production Design

Sarah Greenwood, Katie Spencer

Beauty and the Beast

Best Production Design

Alessandra Querzola*

Blade Runner 2049

Best Production Design

Sarah Greenwood, Katie Spencer

Darkest Hour

Best Cinematography

Rachel Morrison

Mudbound

Best Makeup and Hairstyling

Lucy Sibbick*

Darkest Hour

Best Makeup and Hairstyling

Lou Sheppard*

Victoria & Abdul

Best Costume Design

Jacqueline Durran

Beauty and the Beast

Best Costume Design

Jacqueline Durran

Darkest Hour

Best Costume Design

Consolata Boyle

Victoria & Abdul

Best Film Editing

Tatiana S. Riegel

I, Tonya

Academy Honorary Award

Agnes Varda

 

2019

Award

Name

Movie

Best Picture

Ceci Dempsey, Lee Magiday*

The Favourite

Best Picture

Gabriela Rodriguez*

Roma

Best Picture

Lynette Howell Taylor*

A Star Is Born

Best Picture

Dede Gardner*

Vice

Best Actress

Olivia Colman

The Favourite

Best Actress

Melissa McCarthy

Can You Ever Forgive Me?

Best Actress

Yalitza Aparicio

Roma

Best Actress

Lady Gaga

A Star Is Born

Best Actress

Glenn Close

The Wife

Best Supporting Actress

Regina King

If Beale Street Could Talk

Best Supporting Actress

Emma Stone

The Favourite

Best Supporting Actress

Rachel Weisz

The Favourite

Best Supporting Actress

Marina de Tavira

Roma

Best Supporting Actress

Amy Adams

Vice

Best Original Screenplay

Deborah Davis*

The Favourite

Best Adapted Screenplay

Nicole Holofcener*

Can You Ever Forgive Me?

Best Animated Feature Film

Nicole Paradis Grindle*

Incredibles 2

Best Foreign Language Film

Nadine Labaki

Capernaum

Best Documentary Feature

Elizabeth Chai Vasarhelyi, Shannon Dill*

Free Solo

Best Documentary Feature

Joslyn Barnes, Su Kim*

Hale County This Morning, This Evening

Best Documentary Feature

Diane Quon*

Minding the Gap

Best Documentary Feature

Eva Kemme*

Of Fathers and Sons

Best Documentary Feature

Betsy West, Julie Cohen

RBG

Best Documentary – Short Subject

Rayka Zehtabchi, Melissa Berton

Period.  End of Sentence.

Best Live Action Short Film

Jaime Ray Newman*

Skin

Best Live Action Short Film

Maria Gracia Turgeon*

Fauve

Best Live Action Short Film

Marianne Farley, Marie-Hélène Panisset

Marguerite

Best Live Action Short Film

Maria del Puy Alvarado*

Mother

Best Animated Short Film

Domee Shi, Becky Neiman-Cobb

Bao

Best Animated Short Film

Alison Snowden*

Animal Behaviour

Best Animated Short Film

Louise Bagnall, Nuria González Blanco

Late Afternoon

Best Original Song

Lady Gaga*

A Star Is Born

Best Original Song

Solana Rowe*

Black Panther

Best Original Song

Diane Warren

RBG

Best Original Song

Gillian Welch*

The Ballad of Buster Scruggs

Best Sound Editing

Nina Hartstone*

Bohemian Rhapsody

Best Sound Editing

Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan

First Man

Best Sound Mixing

Ai-Ling Lee, Mary H. Ellis*

First Man

Best Production Design

Hannah Beachler*

Black Panther

Best Production Design

Fiona Crombie, Alice Felton

The Favourite

Best Production Design

Kathy Lucas*

First Man

Best Production Design

Barbara Enriquez*

Roma

Best Makeup and Hairstyling

Kate Biscoe, Patricia DeHaney*

Vice

Best Makeup and Hairstyling

Pamela Goldammer*

Border

Best Makeup and Hairstyling

Jenny Shircore, Jessica Brooks*

Mary Queen of Scots

Best Costume Design

Ruth E. Carter

Black Panther

Best Costume Design

Mary Zophres

The Ballad of Buster Scruggs

Best Costume Design

Sandy Powell

The Favourite

Best Costume Design

Sandy Powell

Mary Poppins Returns

Best Costume Design

Alexandra Byrne

Mary Queen of Scots

Academy Honorary Award

Cicely Tyson

 

Irving G. Thalberg Memorial Award

Kathleen Kennedy